SUSUZ KALDIĞIMIZDA VÜCUDUMUZDA NELER OLUR?


Yetişkin bir insan vücudunun yüzde 60’ı sudan oluşur.Vücuttaki canlılık faaliyetleri için şarttır.  Susuzluğun en son belirtisinden biri susamaktır. Bu yüzden su içmek için susamayı beklemek yanlıştır.

Vücut suyundaki  eksiklik zayıf hissetmeye, ciddi bir baş ağrısına ve hatta ani bir şekilde ayağa kalktığımızda bayılmamıza bile sebep olabilir. Gün içerisinde, nefes alıp verirken, dışkılama ve terleme yoluyla sürekli olarak su kaybederiz. Sağlıklı birçok insan beslenme ve içme alışkanlığına bağlı olarak vücudunun su seviyesini önemli oranda düzenler.

İnsanlar vücut suyunun %10′ u kadarını kaybettiği zaman hayati tehlikeyle karşı karşıya kalabiliyorlar ve bu rakam %20’lere ulaştığında ölümle sonuçlanabiliyor. Suyun bizim için önemine bakarsak aslında ağzımızda başlıyor. Biz bir besini ağzımıza aldığımızda bunun yemek borumuzdan geçebilmesi için suya ihtiyacımız var. Yemek borusundan geçip mideye ulaşan besinin sindirilmesi için suya ihtiyacımız var. Sindirilen besinin ince bağırsakta emiliminin tamamlanması için yine suya ihtiyacımız var. Kalın bağırsaktan metabolizmanın artık maddelerinin atılması için suya ihtiyacımız var. Eğer biz suyu yeterli bir şekilde alamazsak bu metabolizma olaylarının hepsi bozulacağı için vücutta ciddi aksaklıklar meydana gelecektir.

Vücudumuzdaki suyu kaybettikçe kanımız daha yoğun hale gelir ve bir noktaya ulaştığında da bu durum böbreklerimizin su tutmasına sebep olarak idrar atımında azalmaya sebep olur. Yoğun bir kan, kardiyovasküler sistemimizin kan basıncınızı korumak amacıyla kalp atış hızımızı artırabilmesini güçleştirir. Vücuttaki su yetersizliği vücudumuzun sıcaklığını düzenlemesini engeller. Bu durum da hipertermiye, yani vücut sıcaklığının normalin aşırı üzerine çıkmasına sebep olabilir.

Hücresel düzeydeyse su kan gibi diğer fonksiyonlar tarafından alındığı için hücrelerde büzülme meydana gelir. Beyin bu durumu hisseder ve susama hissini oluşturur.

Ne kadar su içmeliyiz?

Kişi kilosu başına 0,33 ml su içmesi durumunda yeterli su içtiği anlamına gelmektedir. Eğer yeterli miktarda su içmiyorsanız bir anda su içmeyi ciddi oranda arttırırsanız midenizin bulanması kaçınılmaz bir durumdur. Bunu yaşamamak için yavaş yavaş su içme miktarını arttırabilirsiniz. Çünkü bu durumda bir alışkanlıktır ve bir anda oturması mümkün değildir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SUSUZ KALDIĞIMIZDA VÜCUDUMUZDA NELER OLUR?