Vatanım Sensin’in Kahramanı Cevdet’in İlham Kaynağı; Gavur Mümin!


Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadele duygusunu ekranlara taşıyan Vatanım Sensin, kendi arkadaşı tarafından sırtından vurulan Cevdet’in Yunana esir düşmesiyle başlıyor. Sonrasında Yunan askerlerini bir Osmanlı düşmanı olduğuna inandırarak aralarına sızmayı başarıyor ve milli mücadele döneminde Ankara’ya, Yunan karargahından bilgiler taşıyor. Türkler tarafından vatan haini ilan edilen Cevdet’in verdiği büyük fedakarlıklar üzerinde dönüyor dizi. Peki, bu hikayenin gerçek bir karakterden ilham alabileceğini hiç düşündünüz mü?

Dizinin  ekranlara gelmesiyle birlikte tarihin tozlu sayfaları da açılmaya, Cevdet karakterine ilham veren bir vatansever olup olmadığı araştırılmaya başlandı. Çok geçmeden ise Casus Gavur Mümin ismine ulaşıldı.

Kimdir Gavur Mümin?

1892 yılında doğan Mümin Efendi, 1911 yılında Beylerbeyi Yedek Subay Okulu’ndan teğmen rütbesiyle mezun olmuştu. Trablusgarp ve Balkan Savaşları sırasında Edirne ve Çatalca’da Birinci Dünya Savaşı sırasında önce Süveyş Kanalı harekatlarına, sonra Çanakkale Savaşı’nda Seddülbahir muharebelerine, Kafkas Cephesi kapsamında ise Erzurum dolaylarında ki muharebelere katılmıştı.

İzmir’in işgalinden sonra diğer bütün alaylar gibi Mümin Efendi’nin alayından da, İzmir’i terk etmesi istenmişti ancak o sırada Mümin Efendi’nin bir miras meselesi için Burdur’a gitmesi gerekiyordu. İzin alıp gittikten sonra ona izin verilen sürede yeni görev yerine dönmeyen Mümin’in 21 Mart 1921’de jandarma ile ilişiği tamamen kesilmişti. Sonrasında Ankara’ya gidecek olan Mümin’e İzmir’de kalmasını söyleyen ise Mustafa Kemal’di!

Mümin Bey’in hem kendi ifadesinde, hem de Genelkurmay belgelerinde yer alan bilgilerde 1921-1923 tarihleri arasında Ankara için casusluk yaptığı anlaşılıyor.

Çok iyi Rumca bilen Mümin Bey, İzmir’de kalarak Batılılar gibi giyinmeye, Yunan askerleriyle vakit geçirmeye, onlarla dostluk kurarak aldığı çeşitli bilgileri Ankara’ya iletmeye başlamıştır.  Durumdan bihaber olan arkadaşları için ise o artık, düşmanla oturup kalkan, yüzsüz ve dönek biriydi. Yani kısaca “Gavur Mümin”di.

1922 yılında yakalanıp tutuklanan Mümin Bey sonrasında Yunanistan ve Türkiye arasında bir esir değişimiyle geri alınıyor.

Mümin Bey’in En Büyük Korkusu

Mümin Bey tarafından yazılan bir nota büyük korkusu şöyle yansıyor;

“İşgal kuvvetleri subayları ile sıkı ilişkilerim göze batınca bana ‘Gâvur Mümin’ dediler… Gâvur… Yani ‘Kâfir’! Yani “Hain” Mümin! O zamanlar benim için böyle bir karara varanlara kin ve öfke duymuş değilim. Onları haklı buluyorum. Öyle ya! Herkesin ölüm kalım kavgası yaptığı bir sırada ordu saflarında çarpışacağıma, başımda gâvur şapkası ile dolaşıyordum. Düşmanla sarmaş dolaş yasayan bir haine, namussuz bir kavga kaçağına ben de olsam, kin dolu gözlerle bakardım. Kurtuluşu için ölesiye, öldüresiye dövüştüğüm İzmir’de yüzüme bile tükürenler oldu. İtiraf edeyim ki o tükürükler, çarpıştığım cephelerde yediğim kurşunlardan daha ziyade acı ve ıstırap verdi bana… Ama ne yapayım ki, o sıralarda içinde bulunduğum durum ve şartlar gerçekteki durumu açıklamama engeldi. Ölmekten değil ha, bir tek şeyden korkuyordum: Gerçeği anlatamadan ölmek ve tarihe bir vatan haini olarak geçmek…”

Aksoy soyadını alan Mümin Bey, Kurtuluş Savaşı’nın bilinen kahramanlarından biri değildir. Ancak şüphesiz yaptığı fedakarlıklarla adının anılmasını hakketmektedir.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vatanım Sensin’in Kahramanı Cevdet’in İlham Kaynağı; Gavur Mümin!