BU VİDEOYU İZLEYEREK ONLARIN HAYATINI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ! “Yaşam Hakkı”/İZEV


     Bir video düşünün, sadece birkaç dakikanızı ayırıp izlediğiniz zaman hiç tanımadığınız insanların gelişiminde umut ışığı olabileceğiniz!    

 

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın  (İZEV) başlatmış olduğu sosyal sorumluluk projesine destek amaçlı oluşturulan video 10.000.000 izlenme sayısına ulaşırsa bir “Yaşam Köyü” oluşturulacak.

Bu projenin detaylarına geçmeden isterseniz kısaca İZEV’i tanıyalım.

izev vakfı ile ilgili görsel sonucu

1989 yılında dernek olarak kurulan ve 1997 de vakıf tüzel kişiliğinde yapılanan İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı ) evlatları zihinsel engelli mütevelli üyeler tarafından oluşturulmuştur. Kuruluşundan bu yana İZEV’ in çalışmaları daha çok özel eğitime muhtaç çocukların gereksinimleri yönünde gerçekleşmiştir. 0-25 yas zihin engelli çocuğa rehabilitasyon, terapi, ilköğretim ve mesleki eğitim hizmetleri veren İZEV’in temel felsefesi ve misyonu kar amacı gütmeden engelli çocuklar ve ailelerine gerekli kalite standartlarında mutluluk ortamları sağlamak, ebeveynleri vefat ettikten sonra engelli bireylere insan onuruna yakışan, sağlık ve hukuklarının korunacağı ve toplumdan tecrit edilmeyecekleri ortamlar yaratmaktır.

 

Bilindiği üzre İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (İZEV) bir farkındalık yaratmak için başlattığı “Hayat ve Biz” isimli sosyal sorumluluk projesinin ikinci etabı olan “Hayvanlar ve Biz” adlı fotoğraf sergisinin ilk sergisi geçtiğimiz günlerde Sarıyer Belediyesi ev sahipliğinde ünlü isimlerin katılımıyla Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Projeyi tüm dünyaya tanıtabilmek için birçok kişi tarafından bilinen Pink Floyd’un “Another Brick in The Wall” şarkısına yeni sözler yazılarak  “Yaşam Hakkı – Duvar” adlı video klip çekildi.

| İlginizi Çekebilir:  2 Nisan – Dünya Otizm Farkındalık Günü

 

Pink Floyd’un efsane ismi Rogers Waters’dan İZEV’e tam destek!

Az önce belirttiğim gibi, Roger Waters’ın desteğiyle “Another Brick in The Wall” şarkısına yeni bir klip çekildi. Kült şarkının hakları 1979 yılından bu yana ilk kez farklı bir dilde söz yazılmasına olanak sağlayarak Türkiye’deki down sendromlu bireyler için verildi.

Sözleri İZEV tarafından yeniden yazılan ve çekimleri 4 gün süren “Another Brick in the Wall” yani Türkçe versiyonu ile “Yaşam Hakkı – Duvar” şarkısına destek amaçlı yapılan bu klipte  şarkının seslendirilmesinde otuz farklı bireyin yanı sıra; Selda Bağcan, Koray Avcı, Yavuz Dizdar, Funda Arar ve Kubat gibi ünlüler yer aldı. Milyonlarca insanın zihnindeki negatif algıların değiştirilebileceği, zihinlerdeki o duvarın yıkılacağı düşüncesiyle çıkılan bu yolda İZEV’li gençler “Hayatın her alanında biz de varız!” diyerek durumu bir kez daha yineledi.

Roger Waters ile ilgili görsel sonucu

“Yıkılmak zorunda olan zihinlerdeki duvar.”

30 farklı bireyin klip için bir araya geldiğini belirten İZEV Vakfı Gönüllü Marka Danışmanı Hakan Kural, “Toplu olarak ‘yaşam hakkı’ ifade edişi olsun istedik. Down Sendromlu ya da mental gençlerimiz balyozlarla klipte duvar yıktı. O duvarın yıkılması gerekiyordu. Bu bir imge ama kafalarda da bu imgeyi oturtabildiğimizi düşünüyorum” diye düşüncelerini ifade etti.

Bu çalışmada zihinsel engelli gençlerin aslında sadece farklı gençler olduğu ama hayatın her anlamında onların da var olduğu   gerçeği anlatıldı. Hakan Kural, yaptığı bir konuşmada projenin ülkemizden dünyaya açılarak tüm dünyadaki farklı bireylerin sesi olacağını ve Roger Waters gibi dünya starlarının bile bu projeyi The Wall gibi önemli bir eseri vererek desteklediğini belirtti. İZEV Genel Sekreteri Merve Kılıç ise konuşmasında ülkemizden dünyaya açılan ilk sosyal sorumluluk projesi olarak Hayvanlar ve Biz’in New York, Los Angeles ve Washington sergileri için görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

 

Hedef neden 10.000.000?

Hakan Kural, video klip için  hedeflerinin en kısa zamanda 10 milyon tıklamaya ulaşması olduğunu da dile getirdi. Neden 10 milyon izlenme sayısına ulaşmayı hedeflediklerini de  tıklama sayısı artıkça çocuklara gelecek maddi desteklerin de artacağını belirtti.

 

 Yayınlanan video klipte “Sadece farklıyız ama hayattayız. Duvarları yıkın çünkü biz de varız!” sözlerine vurgu yapıldıktan sonra yıkılan bu duvar, aslında insanların zihindeki duvarları yıkma eğilimine bir atıf oldu. Unutmayın sevgili okurlar; onlar bizden sadece +1 kromozon fazlalar… Duvar yıkmak bir balyoz darbesine bakar ama zihinlerdeki duvarları yıkmak  için farkındalık yaratmamız gerekir.

21 mart farkındalık günü ile ilgili görsel sonucu

Fikirlerinizle var olun sevgili okurlar, düşüncelerinizle var olun. Sevgiyle kalın.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU VİDEOYU İZLEYEREK ONLARIN HAYATINI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ! “Yaşam Hakkı”/İZEV