”Aynı Yıldızın Altında” – Kitap İncelemesi


“Anlaşılan dünya bir dilek fabrikası değilmiş.”

Hayatı anlamanın, aşık olmanın, çılgınlıkların ve hatta en önemlisi inandığın şeyler ve sevgin uğruna vazgeçmek ve hayatta kalmak arasında mekik dokuduğumuz bu öyküde sadece 16 yaşında olmasına rağmen, yaşı pirede deve kalacak hadiseler yaşayan bir kız düşünün. Düşünmesi zor gelmiş olabilir ama öyle biri var; Hazel Grace Lancaster.

Ölümcül bir kanser hastası olan Hazel Grace için doktorlar sadece birkaç yıl daha fazla yaşayacağı ve daha önce başkası tarafından denenme fırsatı dahi bulunmayan yeni bir tedavi sistemini, Hazel’in üzerinde uygulamaya başlarlar. Başarı ihtimali çok düşük olan bu tedavi sistemine kahramanımız olumlu cevap verir.

Hazel Grace’in hayatı durağan ilerlerken, Destek Grubunda gördüğü yakışıklı karakterimiz çıkagelir. Gerçekten öylesine katılmıştır gruba, amacı sadece arkadaşı Isaac ile beraber gelerek onu mutlu etmekten başka hiçbir şey değildir. Sanmayın ki Agustus Waters hasta değildir. O bu acı hikayeden kurtulan ilk kişidir.

 

 

Bu bir romantizm kitabı değildir; kitap kapağına ya da film afişine aldanarak bu kitabı alırsanız, bu durum sizler için tamamen hüsran olabilir; sayın salya-sümük ve peçete takımı.

Kitabı, dişi ve hasta bir insanın ağzından yazmayı  deneyen  John Green, bir erkek olarak bizlere dahiyane bir Hazel Grace sunmuştur.

Sempati-Ego-Karizma üçlemesi Gus’ın göz kamaştırıcı ve bir o kadar da çekici bir karaktere evrilmesini sağlamıştır, hatta kitabı okuyan herkesin hayran listesine bir isim daha ekleyeceği su götürmezdir.

”Aynı Yıldızın Altında” eğlenceli diyaloglar, depresif duygular ve sıradışı betimlemelerin yer bulduğu muhteşem bir eserdir. İnsanlara hayal dünyası ya da bulutların üstünde yer alan cennet bahçelerindeki ütopik bir dünya sunmak yerine realist bir anlatıma başvuran John Green’in bu eseri, bizlere dünyanın sayısız gerçek yüzünden sadece birisini göstermiştir.

Asıl can alıcı nokta ise kitaptaki kitabın sonunu öğrenememiş olmamızdır.
Sizce, bize ardında onlarca sırla veda eden John Green’e bir mesajda biz atmalı mıyız ? – Tabiki de hayır, kitabın büyüsü hayatımızın sonuna kadar bizimle kalmalıdır..

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

”Aynı Yıldızın Altında” – Kitap İncelemesi