Yeni Popüler Kültür: Rap


70’li yılların Ghettolarından günümüze dek bir çok değişime, gelişime ve hatta baskı ve hezimete uğrayan rap camiası, global ve viral listeler başta olmak üzere tüm müzik piyasasını alt üst etmiş durumda.
Alt-üst derken kargaşadan bahsetmiyoruz.

Çok değil sadece on yıl öncesine kadar küçümsenen ve dalga konusu haline gelen bu kültür, öyle bir çıkış gerçekleştirmiştir ki popüler kültür olarak tanımladığımız kalıplaşmış düzeni kısa sürede değiştirmeyi başarmıştır.

95’de Cartel ile tanıdığımız Türkçe Rap piyası, yani ‘yee! yoo!’ devri, Sagopa Kajmer, Ceza, Rapozof, Sansar Salvo gibi ‘Old-School’ Mc’ler ile tekrar hayat bulmuş ve onlar, bugünkü yerine ulaşması için en ön saflarda durmuş, bayrağı ellerine almışlardır.

Hidra’nın ” Diren Türkçe Rap”i kaleme almasının üzerinden sadece 4 sene geçerken, Zeo’nun ”Türkçe Rap gelişti lakin ön yargıları çok” sözlerini bestelere dökmesini tüm Türkiye ‘O ses Türkiye’ çapraz eşleşmesinden hatırlıyor olmalı.

‘Underground’ olarak adlandırılan yeraltı dünyası, yani Rap’in yuvası, artık gün yüzüne çıktı, nefes alıyor, güneş görüyor..

Pop Kültürü son iki senedir iyice sallanıyor ve Türkçe Rap ona aparkat indirirken hiç tereddüt etmiyor. Artık dizi, filmler ve reklamlar Rap’siz olmuyor.

”Bir nesli Rap ile büyüteceğiz” derken şaka yapmıyorduk, milenyum çocuklarının popüler kültürü Rap olacak.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Popüler Kültür: Rap