ÇOCUKLUĞUMUZUN ÇİZGİ FİLMLERİ


         Yaklaşık 16 yıl önce akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce çocukluk daha bir güzeldi. Çocuklar daha iyi oyunlar oynar çizgi filmler izlerdi. Akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce çocukluk daha bir güzeldi. Aslında şöyle bir bakınca 16 yıl önce sabırsızlıkla tv başında beklediğimiz çizgi filmler o kadar mutlu ediyordu ki; sabahın köründe kalkar saatini beklerdik başlasa da izlesek diye. Şöyle bir baktığım vakit anne, babalarda da hata var aslında. Aman çocukların sesi çıkmasın da, sussun diye ellerine hemen telefonu veriyorlar. Farkında değiller ki; çocukların heyecanla oynadığı oyunları ve çizgi filmlerle mutlu olduklarını. Şimdi çocuklar dışarı çıkıp oyun bile oynamıyorlar, ellerinde bir tablet savaş oyunları araba yarışları…. bir 10 yıl sonra çocukların halini merak ediyorum, acaba ne durumda olacaklar? Gerçi şimdi de tv’ye baktığım zaman bizim izlediğimiz çizgi filmler nadir var. Tv’de gördüğüm vakit çocukluğumdaki gibi içim kıpır kıpır oluyor. Aklıma erkenden kalkıp sabırsızlıkla beklediğim zaman geliyor. Akıllı telefon ve tabletlerinde illaki yararlı olduğu yerler vardır, yoktur demiyorum. Ben şunu hatırlatmak istiyorum. Her şeyin fazlası zarar. Çocuklarınızın eline susturmak için, telefon ve tableti vermeyin. Onlarla vakit geçirin, çocukluğunuzda oynadığınız oyunları oynayın. Yada yıllar önce izlediğiniz çizgi filmleri izleyin. Şimdi gelelim sabırsızlıkla beklediğimiz, çizgi filmleri hatırlamaya.

 

POKEMON

pokemon ile ilgili görsel sonucu

1997 yapımı bir çizgi filmdir. Japon oyun yapımcısı Satoshi Tajiri tarafından yapılan hayali canlıları konu alan bir çizgi filmdi. Ash, Misty, Brock, Pikachu, Charizard sevimli halleri izlemek için heyecan veriyordu. Hatta tasoları bile çıkmıştı. Çocuklar heyecanla oynardı.

BEYBALADE

beyblade çizgi film ile ilgili görsel sonucu

Takao Aoki tarafından yazılan ve çizilen 14 ciltten oluşan Japon manga dizisidir. 2001-2003 yılları arasında yayımlandı. Kai, Max, Rei, Takao, Bilgiç gibi çizgi karakterler vardır. Topaç’a benzer oyuncaklarıyla ün kazanmışlardı.

SCOOBY DOO

SCOOBY DOO ile ilgili görsel sonucu

1969-1986 ABD’de yapımı bir çizgi filmidir. Hanna barbera tarafından çizilen karakterlerdir. 4 arkadaş 1 köpeğin aksiyon dolu maceralarını anlatmaktadır. Shaggy, Velma, Frederick (Freddie), Daphne ve Scooby karakteri vardır. Scooby ve Shaaggy’nin şapşal ve korkak halleri dikkat çekmiştir.

TAŞ DEVRİ

TAŞ DEVRİ ile ilgili görsel sonucu

Amerika yapımı olan Taş Devri,Hanna Barbera yapım şirketi tarafından üretildi. 1960-1966 yapımı 6 sezon boyunca yayımlanmıştır. Karakterler; Çakmaktaşlar: (Fred, Vilma, Dino)  Moloztaşlar: (Barni, Beti, Hoppi) olarak canladırılmıştır. Daha sonra aile üyelerine katılan; Çakıl Çakmaktaş ve Bambam Molaztaş renk katmıştır.

JETGİLLER

JETGİLLER ile ilgili görsel sonucu

Jetgiller’de Hanna Barbera yapım şirketine ait bir çizgi filmdir. Amerikan yapımı olan çizgi film,  1962-1963 yılları arasında 24 bölüm olarak yayın hayatına girmiştir. Jetgiller’de: robotların, uzaylıların, enteresan buluşların olduğu zamanı anlatmaktadır. Karakterler; George, Jane, Judy, Elroy, Astro (Köpek), Rosie (Evin robot hizmetcisi).

ŞİRİNLER

ŞİRİNLER ile ilgili görsel sonucu

Belçikalı Peyo Cullifors tarafından 1958 yılında çizgi roman olarak ortaya çıkmıştır. Yaklaşık  256 bölümdür. Konusu; Şirin baba ve 99 oğlu ve 1 kızını (Şirine) konu almıştır. Birde düşmanları; Garmamel ve azman (kedi) vardır.     

 

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇOCUKLUĞUMUZUN ÇİZGİ FİLMLERİ