Margot Robbie’nin Barbie’si Ufukta Göründü


Margot Robbie’yi, harika ötesi oyunculuğunu e güzelliğini bilmeyeniniz duymayanınız yoktur. Şimdiyse oyuncu çocukluğumuzun klasik oyuncaklarından, özellikle kızların, Barbie’nin live action filmi için kamera karşısına geçti.

Film bu sene vizyona girmeyecek ancak filme dair ilk bakış görüntülerinde Robbie, Barbie’nin ikonik, üstü açık pembe arabasında güleç yüzüyle görülüyor. Warner Bros tarafından 2023 yılında vizyona gelecek film için söylentiler ta 2014 yılında başlamıştı. O günlerde Barbie karakteri için Amy Schumer düşünülmüş ama oyuncu projeden ayrılınca fikir rafa kaldırılmıştı. Ta ki bugüne kadar.

Barbie’nin live action filmi daha şimdiden gelecek sene vizyona girecek filmlerin arasında en beklenen ve en merak edilen olmayı başardı. Yıllar içinde popüler Barbie oyuncakları için pek çok animasyon ya da stop motion film yapıldı ancak gerçek oyuncuların rol aldığı bir film daha önce çekilmemişti. Barbie filminin merak edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de bu. Film de Robbie’nin Barbie’yi oynayacağı biliniyor. Ona Ken rolünde Ryan Gosling eşlik edecek. Ken bildiğiniz üzere Barbie’nin yakışıklı sevgilisiydi. Filmin cast ekibinde yer alan diğer oyuncular Will Ferrell, Kate McKinnon, Simu Liu, America Ferrera, Michael Cera, Issa Rae sayılabilir. Filmin senaryosu ise Noah Baumbach ile Greta Gerwig’e emanet edildi. Greta Gerwig aynı zamanda filmin yönetmenliğini de üstleniyor.

Warner Brothers stüdyosu Cinemacon sunumunun bir parçası olarak filmden, Margot Robbie’nin Barbie olarak yer aldığı birkaç görüntü paylaştı. Cinemacon, 25 Nisan ile 28 Nisan tarihleri arasında Las Vegas’da sinemaseverleri bir araya getiren festival benzeri bir etkinliktir. Paylaşılan görüntülerde Robbie’nin Barbie’nin pembe arabasında gülümserken görüldüğünü söylemiştim. Görüntü daha sonra çevrimiçi olarak internette de yayınlandı. Bu görüntülerin paylaşılmasıyla birlikte filmin vizyona gireceği tarih de 21 Temmuz 2023 olarak duyuruldu. İlk bakış görüntüsüne hemen aşağıda göz atabilirsiniz.

Açıkçası Margot Robbie seçimi Barbie için zaten nokta atışı bir seçimdi. Oyunculuk babında söylenecek bir şey yok, zaten görüyorsunuz. Sarı bukleleriyle objektife gülümseyen oyuncunun rolüne cuk oturduğu da bir gerçek olarak dururken arka planda gözüken pembenin hâkim olduğu duvar ve Robbie’nin içinde oturduğu pembe arabası filmden neler bekleyebileceğimizi söylüyor. Kesinlikle Barbie’nin tozpembe dünyasını filmde de göreceğiz. Ancak benim aklımı kurcalayan tek sorun şu ki: filmlerde sürekli kadın haklarının, ten renginin ve cinsiyetçiliğin günümüz sinema ortamında film Barbie’yi ne kadar gerçekten yansıtabilir? Zira bugün pembe rengi seven, kusursuz, sarı saçlı ve mavi gözlü bir kadın karakter cinsiyetçi bulunmayacak mıdır? İnsanlar bugün buna benzer bir prototipi herhangi bir filmde gördüklerinde isyan ederken böylesi bir ana karaktere sahip filme ne diyeceklerdir? Sanıyorum bu soruların cevabını film vizyona girmeden alamayacağız.

Filmin dikkat çeken başka bir yanı da vizyon tarihinin Christopher Nolan’ın yönettiği Oppenheimer filmiyle aynı olması ki Barbie, bu ilk bakış görüntülerine bakılırsa şu anda bir adım önde gözüküyor. Bakalım, yeni günler bize daha neler getirecek.

Peki siz Barbie’ye ilk bakış hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Margot Robbie’nin Barbie’si Ufukta Göründü