Atom Resim Bilim Fuarı Yarışması Kazandı


Elektrik alanlarına kapatılan tek bir atomun dikkat çekici bir fotoğrafı, tanınmış bir bilim fotoğrafı yarışmasında en iyi ödülü aldı. Fotoğraf “Bir İyon Tuzağında Tek Atom” unvanını taşıyor ve Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger tarafından çekilmiştir.

İngiltere’de Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) bugün ulusal bilim fotoğraf yarışmasının kazanan fotoğraflarını açıkladı . Nadlinger’in büyük ödül fotoğrafı 2 metrelik (0.078in) uzaklıktaki iki metal elektrot arasındaki ışığın bir parçası olarak bir atomu göstermektedir.

Resmin merkezinde, küçük, parlak bir nokta görülebilir – tek pozitif yüklü bir stronsiyum atomu. Çevredeki metal elektrodlardan kaynaklanan elektrik alanlarıyla neredeyse hareketsiz tutulur. […] Sağ mavi-mor renkli bir lazerle aydınlandığında, atom normal bir fotoğraf makinesinin uzun pozlama fotoğrafında yakalaması için ışık parçacıklarını yeterince çabuk emer ve tekrar yayar.

Bu resim tuzağı barındıran ultra-yüksek vakumlu odanın bir penceresinden geçti. Lazerle soğutmalı atomik iyonlar, kuantum fiziğinin eşsiz özelliklerini keşfetmek ve bunları harekete geçirmek için bozulmamış bir platform sağlar. Bu araştırmada olduğu gibi, son derece doğru saatler oluşturmak için ya da bu araştırmada olduğu gibi gelecekteki kuantum bilgisayarlar için yapı taşları olarak kullanılırlar ve günümüzün en büyük süper bilgisayarlarını bile engellediği sorunları çözebilirler.

Nadlinger, EPSRC’ye “Tek bir atomu çıplak gözle görebilme fikri, minik kuantum dünyası ile makroskopik gerçeklik arasında mükemmel ve doğrudan bir köprü olarak bana çarptı” dedi. “Zarfın arkasına baktığımda sayıların benim tarafımda olduğunu gösterdi ve kamera ve tripodlarla laboratuara çıktıktan sonra Pazar öğleden bir öğleden sonra, bu küçük, soluk mavi nokta resmi ile ödüllendirildi. .”

Fotoğraf 7 Ağustos 2017’de Canon 5D Mark II DSLR, Canon EF 50mm f / 1.8 lens, uzatma tüpleri ve renkli jelli iki flaş ünitesi kullanılarak yakalandı.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atom Resim Bilim Fuarı Yarışması Kazandı