Çin’in İlk Özel Roket Lansmanı, Ülkenin Ticari Uzay Yarışını Başlattı


Çin, bu hafta özel bir uzay firması tarafından ülkenin ilk roket lansmanını kutladı. Pekin dışına dayalı OneSpace Teknolojileri, bir ulaşan, Çarşamba günü suborbiter yörünge üzerinde açıklanmayan bir konumdan onun OS-X roketi başlattı bildirilen 25 mil yükseklik ve Dünya’ya geri düşmeden önce yaklaşık 170 mil seyahat. Şirketin, küçük uyduları uzaya göndermek etrafında inşa edilmiş, ölçeklenebilir bir işletme haline geleceğini ilk göstermesi bu.

Şimdiye kadar, Çin’in uzay endüstrisi hükümetin uzay ajansı, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından yönetildi. Ajans uydular, bilim misyonları ve hatta insanları uzaya gönderdi. Ayrıca Ay’a robotlar koydu, yörüngede iki uzay istasyonu yerleştirdi ve önümüzdeki on yıllar için büyük planları var .

Yaklaşık yarım asırlık bir ulusal uzay programından sonra Çin, özel teşebbüse de yer açmaya karar verdi. Başkan Xi Jinping, Çin’in “ uzay gemisi süper gücü ” olmasını istediğini belirttiği 2012 yılında ülke için özel bir öncelik haline getirdi . 2014’te Çin hükümeti, özel şirketlerin uydu fırlatma yönünde çalışmaya başlamasına resmen izin verdi .

OneSpace, bir roket fırlatmak için ilk özel Çinli şirket ve büyük planları var. Şirketin CEO’su Shu Chang, Çin Gazetesi’nin Daily Daily gazetesine verdiği demeçte , OneSpace’in “dünyanın en büyük küçük uydu fırlatıcılarından biri” olmasını umduğunu ve 2019’da 10 lansman yapmayı planladığını söyledi.

Shu ayrıca CNN Money ile röportajda şirketi SpaceX’e benzetti. Bu, diğer satış noktalarının çizdiği, fakat tamamen çıkmayan bir karşılaştırma. Bir şey için OneSpace farklı teknoloji kullanıyor. Shu, şirketin daha sonra büyük uyduları (ve potansiyel olarak insanları) uzaya taşıyabilecek roketler inşa etmeyi planladığını söylese de, mevcut roketi sadece 30 feet uzunluğunda ve sadece yaklaşık 220 pound’u yörüngeye taşıyabiliyor. Bu, SpaceX’in ilk roketinin, Falcon 1’in 70 feet yüksekliğinden daha az ve şu anki roketi olan Falcon 9’un yüksekliğinin (230 feet) ve kaldırma kapasitesinin (50.000 pound’un) çok altındadır. OneSpace ayrıca katı roket yakıtı kullanır Genellikle daha istikrarlı ve basit bir yapıya sahiptir, ancak roket güçlendiricileri yeniden kullanılamaz; Bu arada SpaceX, sıvı yakıt kullanır ve fırlatıldıktan sonra roketlerini kurtarır.

Shu, CNN’ye “bu, tamamen kendi içinde gelişen teknolojiyle geliştirilmiş ve inşa edilen ilk roket” dedi. Ancak, daha önce “devlete ait bir havacılık şirketi” için çalıştığını belirtti. OneSpace’in, Devlet Bilim İdaresi’nden para ile kurulmuş olduğu bildirildi . National Defense için Teknoloji ve Endüstri ve bu özel uçuş, Çin’in devlete ait Aviation Industry Corporation’a, Quartz’e göre yapıldı . Ve roketin diğer adı (“Chongqing Liangjiang Star”), Chongqing Liangjiang Havacılık Endüstrisi Yatırım Grubu’nun devlet tarafından işletilen bir karardır – OneSpace, Çin hükümetinin masifinin bir parçası olacak bir araştırma ve üretim üssü kurmak için ortaktır.

İçeriği Beğendin mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin’in İlk Özel Roket Lansmanı, Ülkenin Ticari Uzay Yarışını Başlattı