Liseye ve Üniversiteye Giriş Sınavlarının Son Halleri!


Sınav sistemi kalkacak, değişecek, yenilenecek derken ve insanların kafasında binlerce soru işareti oluşmuşken, sonunda bir şeyler şekillenmeye başladı. Bu doğrultu da liselere giriş için yapılan TEOG ve üniversitelere giriş için yapılan YGS-LYS sistemi yeniden düzenlenerek liseler için LGS, üniversiteler için ise YKS-AYT ve TYT sistemi getirildi.

Nedir LGS?

Daha önce, Lise Geçiş Sınavına girmeyen öğrencilerin evlerine en yakın okula kaydının yapılacağı açıklanmış ve bu büyük tepki çekmişti. Geçen günlerde ise konuya daha net bir açıklama getirildi. Bütün Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin LGS kapsamında öğrenci alacağını belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, %10luk bir kesimin sınavla liselere yerleşeceğini söyledi. Açıklanan nitelikli okullar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

LGS 2018 Sınav Takvimi de yayınlandı. 8. Sınıfların gireceği Liseye Geçiş Sınavı‘nın başvuruları 11 Nisan’da başladı ve 18 Nisan’a kadar sürecek. Sınavın 8. sınıf ders programı esas alınarak hazırlanacağı ve iki bölüm şeklinde uygulanacağı açıklandı.

Aynı gün içinde yapılacak olan bu iki oturumdan ilkinde öğrencilere 50 sözel soru sorulacak ve 75 dakikalık bir süre tanınacak; ikincisinde ise 40 sayısal soru sorulacak ve süresi 60 dakika olacak.

Sözel bölümde; 8. Sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil, Sayısal bölümde ise; matematik ve fen bilimleri yer alacak.

29 haziranda yayınlanan takvime göre LGS 2 Haziranda saat 10.00’da gerçekleşecek.

YKS Sisteminde Ne Gibi Yenilikler Yer Alıyor?

Yeni sistemin eski sınav sisteminden en önemli farkı zaman olabilir. Bildiğimiz gibi YGS ve LYS arasında 3 aylık bir süre zarfı vardı ancak açıklamaya göre bu iki oturum aynı gün içerisinde yapılacak. Bir diğer değişiklik ise soru sayısında. YGS’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimlerinden 40’ar olmak üzere toplamda 160 sorudan sorumlu olan öğrenciler artık Türkçe ve Matematikten 40ar, Sosyal ve Fen Bilimlerinden ise 20’şer, toplamda 120 soru çözecek.

yks para yatırma nasıl yapılır atm ile ilgili görsel sonucu

LYS yerine geçecek olan yeni sınav sisteminde ise Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinden ayrı 40ar soru bulunacak. İngilizce sınavına girecek adayların sınavı ise ertesi gün yapılacak ve 80 İngilizce sorusundan sorumlu olacak.

Bir yeni değişiklikte şu; Sınavdan 200 üzeri puan almış olan adaylar eğer tercih yapmazlarsa, aldıkları puanı bir sonraki sene de kullanabilecek.

Üniversite sınavı için tercihler geçtiğimiz günlerde sona erdi. Sınav Tarihi ise 23-24 Haziran olarak belirlendi.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liseye ve Üniversiteye Giriş Sınavlarının Son Halleri!