Tüm Detayları İle İsrail ve Filistin Sorunu


I. Dünya Savaşın’dan bu yana Orta Doğuda Osmanlı döneminin boşaldığı zamanlar Fransa ve İngiltere yerini doldurmaya çalıştı. I. Dünya Savaşında ise bundan başka politika değişimini beraberinde getirdi. Yahudilerin bir çoğu Filistin toraklarına gelmeden önce Avrupa’da yaşardı. Devletleri yoktu ve 19. yüzyılda devlet kurma çalışmalarına başladılar. 1896’da Yahudi Devleti (Der Judenstaat) kitabı gazeteci Theoder Herzl yazmıştır. Avrupa’dakilerin Yahudi düşmanlığına karşı Yahudilerin devlet kurmasını belirtiyordu.

Devlet kurmak için tarımla uğraşmak gerekiyordu fakat Yahudilerin çoğu ticaretle uğraşıyordu. Rusya’da tarımla uğraşan Yahudi sayısı daha fazlaydı. Bunun üzerine dünyanın çeşitleri yerlerinde çalışan Yahudilere Filistin topraklarına gelme çağrısı yapıldı. Yahudiler 19. yüzyılın sonlarına doğru devlet kurma çalışmalarına başladılar.

Ä°lgili resim

Vaat edilmiş sözler ise ilk önce İngiltere’nin yardımıyla görülmüştü. 1848’de İngiliz hükümeti bir belgeyle Filistin’i Yahudilerin himayesine verdi. I. Dünya Savaşı sonunda İngilterenin çıkarları için Ortadoğu’da hiç dostu kalmamıştır. Çıkarları için kendilerine dost bulmaları gerekiyordu. Filistin’de kurulacak bir Yahudi devleti işlerine gelecekti. İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur Balfour’un girişimiyle 2 Kasım 1917’de Balfour Deklarasyonu başlatılmıştır.

 

Birleşmiş Milletler Devleti 1920’de Filistin üzerinde İngiliz mandasını tanıdı. Ardından ise Yahudi bürosu İngiltere gözetiminde Yahudi haklarını temsil etti. Sonraki yıllarda Nazi Almanyası’nın Yahudilere karşı soykırım başlatması Filisti’ne büyük Yahudi göçü başlamıştır. Filistin’de yaşayan araplar ise buna karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine İngiltere bu göçü durdurmaya karar verdi.

| İlginizi Çekebilir: BU VİDEOYU İZLEYEREK ONLARIN HAYATINI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ! “Yaşam Hakkı”/İZEV

Sion’a bağlı Askeri Teşkilatı Hagana İngiltere’nin Filistine göçünün kısıtlaması sonucu protesto amacında silahlı törer eylemleri yaptı. Gizli gizli Filisti’ne Yahudi göçü yapmaya başladı. II. Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra İngiltere Amerika’ya yardım sağladıktan sonra Filistin meselesini Birleşmiş Milletler götürüp sorunun çözülmesini istedi. BM 1947 Kasım ayında Filistin biri Yahudi diğeri Araplar olmak üzere iki devlet arasında ayrıldı. Araplar bu kararı kabul etmezken Yahudiler kabul etmişlerdi.

 

Kutsal toprak Kudüs şehrinde BM arası bir bölge stadüsü tanındı. Araplar bunu kabul etmedi. İlk başta Filistin’de iç savaş başladı.BM ‘in taksim kararı sonucu Arap ülkelerinde tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine Amerika, Sovyet ve BM aleyhtarı gösterilere yol açtı. 1947 Aralık ayında Arap-Yahudiler arasında Filistin için gittikçe artan gerginlik çatışmaya yol açtı.

İsrail ve Filistin Sorunu ile ilgili görsel sonucu

Birleşmiş Milletin verdiği taksim kararları imkansız kılan gelişmeler ortaya çıkarmıştır. Bir yandan Güvenlik Konseyinde bu sorun ele alınırken, diğer yandan Genel Kurulda bu konu görüşülmek üzere toplantıya çağrılmıştı. 19 Nisan 1948’de başlayan görüşmeler İngiltere’nin Filistin’deki manda yönetiminin resmen sona ermesiyle birlikte 14 Mayıs’da Filistin’de İsrail Devletinin kurulduğu ilan ediliyordu.

 

İsrail-Filistin savaşı başladıktan sonra 1948 yılına kadar Yahudiler devletsiz yaşamaya devam ettiler. 14 Mayıs 1948′de Birleşmiş Milletler paylaşım planı uyarınca David Ben-Gurion tarafından İsrail Devleti’nin kuruluşu ilan edildi. İsrail Devleti olarak kurulan Filistin bir gün sonra Ürdün,Mısır, Lübnan, Irak ve Suriye ordusu İsrail’de işgale başladı başarılı olamadı İsrail ordusu ise küçük direnişleri bastırmada başarılı oldu. Sonuç olarak Filistin İsrail’in toprakları oldu.

Yıllardır süren toprak kavgası hala devam etmektedir. İç savaşlar çoğunluk ortaya çıkmıştır….

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Detayları İle İsrail ve Filistin Sorunu