İşte Daha İyi Bir Düşünür Olmanın Hilesi


“İstediğin şeyi almadığın zaman sahip olduğun deneyim budur.”
– Howard Marks

***

Başarılı karar verme, birçok ayrı hususa dikkat etmeyi gerektirir.

Karar verme, bilim kadar çok sanattır. Hedefimiz, eğer varsa, mükemmel kararlar vermek değil, ortalama kararlardan daha iyi olmak ve zamanla daha iyi olmaktır. Bunu yapmak daha iyi bir anlayış ya da daha az hata gerektirir. İçgörü kazanmanın ve daha az hata yapmanın yollarından biri, ikinci dereceden düşüncenin kullanılmasıdır.

Yaşamın çoğunda, spor salonuna veya kütüphaneye, hatta daha iyi bir okula giderek başkalarının bir adım önüne geçebilirsiniz. Ancak, düşünürken, düşündüğünüz şeylerin çoğu sadece pencere pansumanıdır.

Düşünür ve düşünürler en iyi okullara katılabilir, en iyi kurslara katılabilir ve eğer şanslıysa kendilerini en iyi mentorlara bağlayabilirler. Ancak bunların sadece birkaçı, ortalamanın üzerinde bir düşünür olmak için gereken becerileri ve üstün anlayışı elde edecektir.

Ama herkesin aynı zamanda akıllı ve bilgili olduğu bir dünyada nasıl daha iyi bir düşünür olacağız ? Giderek bilgisayarlaşan bir dünyada nasıl gelişiriz?

Bir kenar bulmalısın. Farklı düşünmelisin.

İkinci Dereceden Düşünme

İstisnai kitabında, en önemli şey , Howard Marks kavramına vurur ikinci dereceden düşünme o ikinci düzey düşünme çağırır.

Birinci düzey düşünme basit ve yüzeyseldir ve hemen herkes bunu yapabilir (üstünlük teşebbüsünü içeren herhangi bir şey için kötü bir işaret). Birinci seviye düşünürlerin ihtiyaçları, “Şirketin görünümü olumlu, yani hisse senedi artacak” şeklinde olduğu gibi geleceğe dair bir düşüncedir. İkinci düzey düşünme derin, karmaşık ve kıvrımlıdır.

İkinci mertebeden düşünürler, karar dergilerimize koyduğumuz birçok şeyi hesaba katıyor . Gibi şeyler, olası sonuçların aralığı nedir? Haklı olduğum ihtimal nedir? Takip ne? Nasıl yanılabilirim?

Benim için asıl fark, birinci dereceden düşünürlerin basit, kolay ve tahammül edilebilen şeyleri arayan insanlar olmasıdır. İkinci mertebeden düşünürler daha zorluyorlar ve ilk sonucu kabul etmiyorlar.

“Kolay olmaması gerekiyordu. Bunu kolaylaştıran herkes aptaldır. ”

Birinci düzey düşünürler, diğer birinci düzey düşünürlerin aynı şeyler hakkında aynı şekilde düşündüklerini düşünürler ve genellikle aynı sonuçlara ulaşırlar. Tanım olarak, bu, üstün sonuçlara giden yol olamaz.

İşlerin ilginç olduğu yer burası. Olağanüstü performans farklı olmaktan çıkıyor. Bu şekilde olmalı. Tabii ki, ortalamanın altında performans da farklı olmaktan geliyor – aşağı yönde.

Akıllı Diverjans Gerekliliği

Marks , “Sorun, olağanüstü performansın yalnızca doğru olmayan konsensüs tahminlerinden kaynaklanmasıdır, ancak tutarsız tahminlerin yapılması zor, doğru ve zor davranılması zor,” diye yazıyor.

Diğer insanların yaptıklarının aynısını yapamazsınız ve üstün performans beklersiniz. Herkesin yaptıklarını yaptığınız zaman, herkes aynı sonuçları elde edeceksiniz.

Farklı olmak için yeterli değil – aynı zamanda doğru olmanız da gerekiyor. Amaç, kör ayrılık değil, sizi diğerlerinden ayıran bir düşünce şeklidir. Size bir avantaj sağlayan bir düşünce şekli.

Bunu basit ikiye iki matris olarak görebiliriz

Burada biraz genelleştiriyorum, ama düşünceleriniz ve davranışınız geleneksel ise, geleneksel sonuçlara ulaşma olasılığınız yüksektir. Steve Jobs haklıydı .

Bu, kaybın dışavurumunun gerçekleştiği yerdir. Çoğu insan yanlış olmaya isteksizdir,çünkü bu bir aptal gibi görünebilir. Yine de bu büyük bir hata.

Bir aptal gibi görünme riski, farklı olmak için gereklidir. Herkese benziyorsan asla aptal gibi görünmüyorsun.

“Dünyevi bilgelik, ünün geleneksel olarak başarısız olmaktan ziyade geleneksel olarak başarısızlığa kavuşmasının daha iyi olduğunu öğretir.”

John Meynard Keynes

Geleneksel düşünce ve davranışlar güvenlidir. Ama neredeyse vasatlığı garanti ediyorlar. Bir avantaj elde etmek için, performansınızın geleneksel olmayan bir şekilde geliştirilme olasılığının ne zaman olacağını bilmeniz gerekir.

İkinci mertebe düşünmek çok iş gerektirir. Kolay değil. Ancak, bu kendinizi kitlelerden ayırmanın akıllı bir yoludur.

İşte profesyonel bir ipucu . Bu hafta iş başında eğlenmek istiyorsanız, iki şeyden birini yapın. İlk olarak, insanların fikirlerinin yüzeyinin altına kazmaya başlayın . Onlara neyi düşündüklerini düşündüklerini sorun. İkincisi, argümanın diğer tarafını almalarını isteyin .

İçeriği Beğendin mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşte Daha İyi Bir Düşünür Olmanın Hilesi