”Savaşın Şafağında Aşk” Adlı kitabın Yazarı Murat Orçan İle Kısa Bir Sohbet


Kahramanlık…

Bazen sevgiliye bir gül verebilme, bazen evladının boğazından geçen helal bir lokma, bazen barut kokularından temizleyebilmektir vatan toprağını. Bazen nefes alabilmenin mutluluğu, bazen de anne kokusudur, baba şefkatidir.

İşte böyle zamanların hikayesi Savaşın Şafağında Aşk. Aşkın ateşten gömlek giymeye eşdeğer olduğu, sevgilinin yüzüne hasret kalındığı yılların hikayesi. Ekmeğin aslanın midesinde olduğu, sevdaların ise lüks olduğu zamanların hikayesi.

Aşk için iki kahramana ihtiyaç yoktur. Kimi zaman aşkın kendisi kahramandır.

Bir umudun, hayalin, tam kavuştum derken uzak kalmanın hikayesi Savaşın Şafağında Aşk…

 

1986 Kahramanmaraş doğumlu olan yazar Murat ORÇAN ile, Kent Kitap’ta çıkan ilk kitabı ”Savaşın Şafağında Aşk” hakkında konuştuk. Yazar, tarih ve aşkı birbirine uyumlu bir şekilde harmanlayıp biz okuyucularına bir solukta okuyabileceğimiz bir eser olarak sunmuştur. Kitap, yazarın doğduğu Kahramanmaraş ilinde geçmektedir, Sütçü İmam Üniversitesi’nde Pazarlama bölümünden mezun olduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünü bitirmiştir. Şu an bir kamu kuruluşunda çalışan Orçan, 2003 yılından beri tiyatro alanında aktif bir rol almaktadır aynı zamanda birçok şehir tiyatrosu ve özel gruplarda yazar, oyuncu ve yönetmen olarak görev almıştır. Kitapta geçen olayların farklı karakterler ağzından anlatılması kitabı, her karakterin gözünden değerlendirme fırsatı sunmuştur bize. Müslüman olan bir gencin Ermeni bir genç kızla olan aşkının savaş dönemi ve ailelerin baskısı ile yaşadığı zorluklardan bahseden Orçan, kitabın sayfalarının arasında bizi, geçmişin tozlu odalarına götürüyor. Yazarın ilk kitabı ve, yazma süreçleri hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirdik bize zaman ayırdığı için sevgili Murat Orçan’a teşekkür ediyor ve bundan sonra ki kitaplarında başarılarının daim olmasını diliyoruz.

 • YAZMAYA NASIL BAŞLADINIZ ? NE KADAR SÜREDİR YAZIYORSUNUZ ?
 • Yazmaya tiyatro ile başladım. İlk oyunum Aşk-ı Mevzu isimli bir komediydi. 2005 yılında yazdığım bu oyunu 2007 yılında hem oynadım hem yönettim. Ondan öncesi amatör olarak yazdığım şiirlere uzanır.
 • SİZİ YAZMAYA TEŞVİK EDEN BİRİSİ YA DA BİR ŞEY OLDU MU ?
 • Tiyatro kendi içinde birçok sanat dalını barındırdığı için ister istemez kendinizi farklı mecralara yönelmiş buluyorsunuz. Sahne, kostüm, metin yazarlığı, müzik ve buna benzer alanlarda mutlaka kendinizi geliştirmek zorundasınız. Yazım hayatımda etkili olan en önemli şey kendini her daim geliştirme prensibi oldu.
 • YAZARKEN İLHAM ALDIĞINIZ BİR ŞEY BAR MI, OLMAZSA YAZAMAM DEDİĞİNİZ BİR ŞEY ? BİR OBJE …
 • Yazarken kendimi belli bir dolulukta hissetmem gerekir. Onun dışında kağıt kalem ile yazamıyorum. İlla bilgisayar başında olmam lazım. İlk kitabımın yalnızca arka tanıtım yazısını kalemle yazdım.
 • KARAKTERLERİNİZİ YARATIRKEN SİZİ ETKİLEYEN BİRİSİ VEYA BİR ŞEY OLDU MU ?
 • Karakterlerimi oluştururken genelde hayatıma dokunmuş insanların karakteristik özelliklerini kullanmayı seviyorum. Kendimden bir şeyler katmayı da ihmal etmem.

 • ”SAVAŞIN ŞAFAĞINDA AŞK” KİTABINIZDA SİZİN İÇİN ÖZEL BİR YER VAR MI ?
 • İlk kitabım olması zaten onu en özel noktaya getiriyor. Aynı zamanda hikayesinin doğduğum şehirde geçiyor olması da ayrı bir özellik katıyor. Ana karakterlerin anne ve babamın isimlerini koymam da Savaşın Şafağında Aşk’ı benim için değerli kılan başka bir unsur.
 • KARAKTERLERİNİZ İLE BİRLİKTE AYNI HİSLERİ PAYLAŞTIĞINIZ ZAMANLAR OLDU MU ? ONLARLA BİRLİKTE AĞLIYOR VEYA GÜLÜYOR MUSUNUZ ?
 • Hisler devreye girince şunu söyleyebilirim ki bütün karakterin hissi, yaşantıları birebir yaşadığım ve hissettiğim duygulardır. Bu benim için en özel ve önemli gördüğüm durumdur. Onlarla gülüp onlarla ağladığım çok sahne oldu. Hepsi benden birer parça sonuçta.
 • KİTABINIZDA TARİH İLE AŞKI BİRLİKTE ELE ALMIŞSINIZ, BUNUN İÇİN ÖZEL BİR ÇABA SARF ETTİNİZ Mİ ? SİZİN İÇİN ZOR MUYDU ?
 • Tarih işin en zor ve zevkli kısmıydı. Araştırmayı seven birisi olarak bu benim için zevkti ancak zor kısmı ise o dönemin karakter ve insani yapısını kitapta doğru bir şekilde ele alabilmekti. O yüzden birçok araştırma ve kaynağa ihtiyaç duydum. İlk kez İstanbul seyahatimin sebebi de yine bu kitap sayesinde oldu. O havayı yakalayabilmek adına günlerce aşındırdım Üsküdar yollarını. İşin aşk kısmı ise tamamen kendi hissi duygularımın bir yansımasıdır. Aşkın yüceliği için yazılan onlarca şiirden bir kitap çıkarabilmek amacıyla yazıldı o aşk. Mektuplarla, şiirlerle süslenerek en içten duygularla harmanlandı.
 • SİZCE BİR KİTABIN OKURA HİTAP ETMESİNDE Kİ TEMEL UNSUR NEDİR ?
 • Aslında bu görünen ve görünmeyen tarafı olan bir durum. Görünen tarafı artık ne yazık ki endüstriyel edebiyatın bir parçası olmakla geçiyor. Tanınmış yayınevleri ve tanınmış yazarların çok satanlara giren ve okuyucu tarafından sorgusuz bir şekilde talep edilen kitaplarla yarışmak kolay değil ne yazık ki. Görünmeyen kısmında ise artık çok fazla irdelenmeyen bir durum var o da tabi ki hisler. Ne yazık ki yeniye şans vermek ve ona gerekli özeni gösterme tahammülü gittikçe azalıyor. Elbette bu yaşadığımız olumsuzluklar kendi adıma asla bir bahane olarak yolumu kesen bir durum değil. Hatta beni kamçılayan bir unsur olarak beni ikinci kitabımda daha iyi nasıl olabilirim sorusunu peşinden koşturan bir tetikleyici oldu. İkinci kitabım ”Kuşkonmaz” şu an editör okumasında ve ekim ayında okuyucularla buluşacak. Bunun heyecanı beni ilk kitabıma ve okuyucuma daha çok sarılmamı sağladı.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gerçekten güzel bir röportaj olmuş. 🙂 Teşekkürler Aylin. Ben de kitabı okuyacağım en yakın zamanda

”Savaşın Şafağında Aşk” Adlı kitabın Yazarı Murat Orçan İle Kısa Bir Sohbet