Yarım Kalan Hikaye, Leyla ile Mecnun


“ Sonuçta yarım kalan her şey tamamlanmaya muhtaçtır” diyen Burak Aksak içine sinmeyen Leyla ile Mecnun dizisinin finalini tekrardan kaleme almıştır.

Leyla ile Mecnun ile ilgili görsel sonucu
Leyla ile Mecnun

Kitap senaryo metni gibi kaleme alınsa da içinde ki mizah ve duyguyu belli ediyor. Trt de yer alan Leyla ile Mecnun dizisinin ( 104) gibi uzun ve 3 sezonluk bir dizinin absürt komedi olmasına rağmen sosyal konulara değinerek büyük bir hayran kitlesine sahip olması yazarın büyük başarısı olduğunu dile getirmeliyim. İşsizlik, sosyal statüler, gündem gibi çeşitli konuları ustaca bir mizah ile işleyerek ekranlar da ki izleyicilere aksettirmesi ise günümüz televizyonculuk da RTÜK ve reytinge rağmen ayakta bu kadar süre ayakta kalmasının en büyük nedeni izlenilebilirlik oranı yani seyircinin diziye bağlanmasıdır. Final yapamadan bitmesi ise ‘gezi parkı’ eylemine destek verdiği gerekçesidir. Dizinin bu tür spekülasyonlara neden olması hoş olmasa da program ekip değişlikliği,programın maliyeti, yayın akışları, Pazartesi gününde yayınlanan diğer diziler arasında ki rekabete dayanamaması gibi bir çok söylenti de almış başını gidiyor. Tüm bu söylentiler dizinin Youtube’da tekrar tekrar izlenmesine engel olamamıştır ama. Bölümlerinin izlenmesi ve repliklerin sosyal medya da gezinmesi dizinin Türk halkında ki esintisinin hala devam etmesinden dolayıdır ki ölümsüzleşmesi için Leyla ile Mecnun’u kaleme alması.

Feride Çiçekoğlu-Uçurtmayı Vurmasınlar Kitap İncelemesi

     Leyla ile Mecnun’un finalinde ilk okulda geçirdiği kazadan sonra yatağa bağlı kalan Mecnun’un kafasında yarattığı kahramanlar diziye hayat vermesiyle sona eriyor. Her bir kahramanı Mecnun kendi zihninde yarattığı karakterlerdir. Leyla’nın sürekli değişmesi hatırlayamadığı kaza geçirmeden önce ilk okulda gördüğü bir siluetten öteye geçememiş olmasından dolayıdır. Erdal Bakkal’ın masanın üzerinde ki tuzluk olması, İsmail Abi’nin fanusun içinde yaşayamayan ölmüş bir balık olması, Yavuz’un camdan içeri süzülen bir gölgeden ibaret olması, Ak Sakallı Dede’nin aşı,şırınga olması yazarın yaratıcılığını ön plana çıkarıyor.

Leyla ile Mecnun ile ilgili görsel sonucu
Leyla ile Mecnun

Yazarımız kitabında ki finalin de ise yine mutlu bir finalden yana kullanmayıp bizi yine hüzün bulutuna sürüklemesi yazarın içinde ki melankolik kişiliği ön plana çıkarmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Sirkeli suyla ateşler içinde gözlerini açan Mecnun’un Leyla’ya giderek yeni bir hayat kurmak istemesiyle birlikte ailesi ile vedalaşmasını konu alan final son sayfalar da Arda adlı karakterin silah doğrultulmasıyla işler değişiyor. Silahın önünde aşıkların birbirlerine ayrılmayacakmış gibi sarılması ardından Arda’ya engel olan bir aslan ile uzaklaşarak uzay mekiğine gitmeye çalışmaları ise hayal dünyasının ötesinde bir kurguyu aksettiriyor. Leyla’nın Mecnun’a hayalperest olması ve uçuruma gittiği satırlar da insanın içine çöreklenen hüzünse insanın kalbinde ki derinliklere giderek çakılı kalıyor.

Leyla ile Mecnun burak aksak kitap ile ilgili görsel sonucu
Leyla ile Mecnun

İki farklı final de iki farklı hüzün yaşatan yazarın ruhlara çıplak elle dokunma becerisini alkışlamadan geçemeyeceğim.
Kitapta ki şakaları yazım hatası sanarak düzeltmeye çalışan Mehmet gibi hissediyorum kendimi. Kitabı okurken bazı satırlar da yüzümde yayılan aptal gülümsemenin sonunda ise kalbime dokunan hüznün arada kalmışlığı ile baş başayım.
Absürt mizah ile trajediyi bu kadar keskin işleyen yazara teşekkürü borç biliyorum.

Ayrıca  ”Aynı Yıldızın Altında” – Kitap İncelemesini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yarım Kalan Hikaye, Leyla ile Mecnun