Kaygınızı Rekabet Avantajına Dönüştürme


Deagreez / Getty Images

Hayatınızın tüm gidişatını değiştirebilecek fırsatlarla karşılaştığınız zamanlar olacaktır. Büyük bir röportaj, önemli bir satış konuşması veya önemli bir sunum kariyerinizi yapabilir veya bozabilir.

Ve yüksek bir basınç durumuna girdiğinizde kaygınızın fırlaması çok iyi olacaktır . Fakat kaygınız bir sorumluluk olmak zorunda değil. Anksiyetenizi anlamak ve buna nasıl yanıt vereceğinizi bilmek, zirvede gerçekleştirmenize yardımcı olabilir .

Anksiyete seni güvende tutmaya yetmez

Anksiyete normal ve sağlıklı bir duygudur. Sizi tehlikeye karşı uyarmak, böylece kendinizi güvende tutabilirsiniz.

Tehlikeyle karşılaştığınızda anksiyeteniz fizyolojik bir yanıtı tetikler. Hızlı bir kalp atışı, terli avuç içi ve kas gerginliği, yaşayabileceğiniz “kavga veya uçuş” semptomlarından sadece birkaçıdır.

Bu enerji dalgası sizi hayatta tutacak harekete geçmeye teşvik eder.

Ancak modern dünyadaki çoğu endişe verici durum aslında hayatı tehdit etmiyor. Bir tost vermek, bir zam istemek, ya da yeni bir iş başlatmak, seni öldürmeyecek.

Ama vücudunuzun anksiyete alarm zilleri , bu tür olaylara hayat veya ölüm durumundasınızmış gibi tepki verebilir . Bu fizyolojik yanıtla başa çıkma biçiminiz, kaygılarınızın bir varlık veya yükümlülük olup olmadığını belirler.

Kaygı Performansınızı Etkileyecektir

Anksiyete genellikle bir engel olarak görülür. Sporculara, kendilerine zarar vermeleri söylenir ve oyunculara sahne korkusunu azaltmaları söylenir. Ve iyi bir nedenden dolayı – bazı çalışmalar kaygının hafızayı bozduğunu ve konsantrasyonu azalttığını bulmuştur.

Fakat kaygı, performansınızı bozmak zorunda değildir. Aslında onu geliştirebilir.

Bireysel Farklılıklar Dergisi’nde yayınlanan bir 2017 çalışması , bireyin belirli durumları değerlendirdiği yolları inceledi. Stresli olayları tehdit olarak değil de tehdit olarak gören bireylerin kaygılarından enerji kazandıklarını bulmuşlardır. Enerji içindeki bu artış, performanslarını arttırdı.

En iyi performans gösterenler, anksiyetelerini – bastırmaktan ziyade – kabul ettiler. Endişeli hissetmediklerini iddia etmeye çalışanlar ya da kaygının onları üzeceklerinden endişelenenler daha da kötüye gitti.

Araştırmacılar, duygularını etiketleyen ve kaygılarını kabul eden bireylerin anksiyeteyi bastırmaya çalışan enerjiyi harcamak yerine, enerjilerini hedeflerine ayırabildikleri sonucuna vardılar.

Anksiyetenizi Rekabet Avantajına Dönüştürün

Anksiyete yaşadığınızda, bu ekstra enerjiyi nereye adayacağınıza dair iki seçeneğiniz vardır; onu bastırmak ya da kucaklamak. Onu kucakladığında, enerjini eldeki işe sokabilirsin.

Sinir enerjisinin performansınızı artırabileceği düşüncesine açık olduğunuz sürece endişeli hissedebilirsiniz. Kaygınızın sizi geri kalacağını düşünmek, kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşme ihtimalidir.

“Herkes ne kadar gergin olduğumu görecek” ya da “Kaygılarım buna hazır olmadığımı kanıtlayacaktır” diyerek, “Anksiyete bana enerji verir. Bu enerjiyi daha da iyi bir performans için kullanabilirim.”

Ve en iyi haber şu ki, endişe ile her karşılaştığınız zaman, zihinsel kas inşa etme fırsatınız var . Pratik olarak, endişenizi tolere etme yeteneğinize güvenirsiniz ve bir tehditten ziyade stresi bir meydan okuma olarak görme olasılığınız artar.

Profesyonel Yardım Ne Zaman Gidilir?

Kaygı, işleyiş kabiliyetinize engel olursa, çalışmak, okula devam etmek veya sosyalleşmek zorlaşır – profesyonel yardım isteyin. Bilişsel davranışçı terapi, kaygı için çok etkili bir tedavi olabilir.

 

İçeriği Beğendin mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaygınızı Rekabet Avantajına Dönüştürme