Vatanım Sensin Dizisinin Finali Gözyaşlarına Boğdu!


vatanim sensin 32 bolum ile ilgili görsel sonucu

Yunanların İzmir’i işgaliyle başlayıp, Kurtuluş Savaşı’nda verilen derin mücadeleyi 2 sezon boyunca bize aktarmayı başaran Vatanım Sensin dizisi 7 haziran perşembe akşamı, can alıcı bir finalle ekranlara veda etti.

Türk halkının kimi zaman hayranlıkla izlediğimiz mücadele sahneleri, kimi zamanda bu kadarda olmaz dedirten acılarına şahit olduk hep birlikte. Bağımsızlık uğruna nelerden vazgeçildiğini, nelerin feda edildiğini gördükçe hem ağladık, hem gururlandık. Perşembe akşamı ise; Vatansever Cevdet, acılı anne Azize, gözü karar Hilal, asi ruhlu Yıldız, fedakar aşık Leon ve yüzbaşı Yakup’la bu diziye yakışır bir sonla vedalaştık.

Vatanım Sensin ile ilgili görsel sonucu

58. Bölüm de Yunan kumandanın eline geçen Cevdet ve Azize’ye yapılan işkenceleri canımız yana yana izledik. Cevdet’in ağzından laf almak için Azize’yi kullanan Filipos’u hangimiz öldürmek istemedik ki? Halit Ergenç ve Bergüzal Korel’in efsane oyuncuğuyla bezenmiş bu sahneler, finalin bize bin bir türlü duygular yaşatacağının ipuçlarıydı.

| İlginizi Çekebilir: Feride Çiçekoğlu-Uçurtmayı Vurmasınlar Kitap İncelemesi

Cevdet ve Azize Yunan karargahında acılar içindeyken, Yıldız ve Hilal’de cephede Türk askerlerinin yaralarını sarıyorlardı. Cesur kahramanımız Yüzbaşı Yakup cephede mücadele ederken, 2 sezon boyunca ona öğretilen doğruları sorgulayarak, kendi doğrusuna ulaşan Leon’un da sonunda Yunan üniformasını çıkarttığını ve aşık olduğu kadının yanına döndüğünü görüyoruz.

Vatanım Sensin ile ilgili görsel sonucu

Gözyaşlarımız akmaya bu sahnelerden sonra başlıyor. Azize ve Cevdet’in Yunan’a bilerek yakalandıklarını, ölümün neredeyse kesin olduğu bir duruma, vatan için gözlerini kırpmadan atıldıklarını öğreniyoruz. Yine de kaçabilecekleri umuduyla beklerken, infaza doğru götürülmeleri ve kurşuna dizilmelerini soluksuz izliyoruz. Azize ve Cevdet’in birbirlerine olan bakışları, Azize’nin son sözlerinin “Benim Vatanım Sensin.” olması, bize savaşın ve acıların içinde tükenmek bilmeyen aşklarının kuvvetini bir kez daha ispatlıyor.

Vatanım Sensin ile ilgili görsel sonucu

Sonrasında ise ağlamalarınızı durdurmak için büyük bir çaba harcamanız gerekiyor. Anne ve babasının şehit olduğu haberini alan Yıldız ve Hilal’in halleri, arka fonda kulaklarınızı dolduran Plevne Marşı’nın melodisi, arkasından gelen İsmet Paşa’nın zafer konuşması… Ve İzmir’in düşmandan temizlendiği o gün… Azize ve Cevdet gibi niceleri sayesinde kazanılan bir zaferin getirdiği gurur…

Vatanım Sensin ile ilgili görsel sonucu

Kuşkusuz tarihi diziler arasında yerini alacak olan Vatanım Sensin’in duygu dolu finalini izlemenizi tavsiye ediyoruz. Kurtuluş Savaşı ruhunu bir nebze olsun bize hissettirmeyi amaçlayan mükemmel oyunculara, senariste ve tüm çalışanlara sonsuz teşekkürler.

Unutmamalı;

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vatanım Sensin Dizisinin Finali Gözyaşlarına Boğdu!