Türkçe Rap’in Parlayan Yıldızlarından Burak Ömer Toprak ile Röportaj


Önce Yetenek Sizsiniz Türkiye,daha sonra O Ses Türkiye’de fırtınalar estirip başarılı oldular ve isimlerini duyurmayı başardılar.Ardından çıkardıkları şarkılar, insanlar tarafından çok beğenildi ve sevildi.Bizde bu başarılı ekipten Burak Ömer Toprak ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.Rap müziğin batıdan yükselen yıldızı Burak Ömer Toprak ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj;

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Burak Ömer Toprak. Dokuz Eylül Üniversitesi Economics bölümü mezunuyum. Yaklaşık 23 senedir de İzmir’de yaşıyorum.


– Rap müzik ile olan serüveniniz nasıl başladı?

Bulunduğumuz ortam hiphop kokardı. Mcler, graffiticiler ve dansçıların arasındaydık. Dönemin bilinen insanlarıydı ve farklı işler yapıyorlardı. Onların izinden kültüre bir giriş yaptık. Abimin de o zamanlar break dans grubu vardı. Ben de 11-12 yaşlarımda arkadaşlarımla bir şeyler yazmaya çalışarak başladım. Sonra alışkanlık oldu ve sürekli üzerine koyarak devam ettim.


– Ülkemizde rap müzik sizce hangi seviyede?

Ülkede rap müzik gün geçtikçe güçleniyor. Şu an sürekli konuştukları müzik piyasasındaki pastadan bir paya sahip oldu. İşlerde artık kaliteyi ve gösterilen özeni hissedebiliyoruz. Talebi gören şirketler de harekete geçti yatırım yapmaya başladılar. Bu da insanlara kaynak sağlıyor ve güzel işlerin ortaya çıkmasına yarıyor. Bu anlamda daha da iyiye gidecek.


-Sözlerinizi yazarken nelerden ilham alırsınız?

Genel olarak yaşantım benim ilham kaynağım oluyor. Birçok duygu yaşıyoruz günlük hayatımızda. Ama benim beslendiğim ve haz aldığım daha çok coşku oluyor. Eskiden duygusal şeyler de yazardım ama artık hiç içimden gelmiyor.


– Müzik kariyerinizde unutamadığınız bir an var mı?

Aslında patlama noktası olarak gördüğüm Yetenek Sizsiniz Türkiye çeyrek finali diyebilirim. Benim açımdan bir milat oldu. Çünkü o zamana kadar yaptığım bir müziğin insanları o kadar coşkulu bir şekilde eğlendireceğine inanmıyordum. İmaj olarak da etkiledi ama bence daha önemlisi özgüven kazandırmasıydı.


-Yetenek Sizsiniz Türkiye ve O Ses Türkiye yarışmalarında çok başarılı oldunuz.Sizden önce çıkan sanatçıları sizin kadar başarılı olamadılar.Sizle başlayan bir akım oldu diyebiliriz.Bir sırrınız var mı?Neler söylemek istersiniz?

Yarışmalarda başarılı olmamızın sırrını sahneye önem vermemize bağlayabilirim. Dışarıdan eleştiren insanlarda sürekli sanki televizyona çıkınca hemen ilgi odağı oluyorsun ve rakamlar ardından geliyor gibi bir bakış açısı vardı. Fakat iyi bir şarkı söylemiyorsan ve ya iyi bir sahne yapmıyorsan sahneden indiğin an her şey unutuluyor. Ki bence deneyerek birçok kişi de bu durumu yaşadılar. Yetenek Sizsiniz yarışmasında daha çok imkânımız oluyordu sahne süslemek için. O Ses Türkiye’de ise format biraz farklıydı. Aynı imkâna sahip olsaydık bence önümüzde duramazlardı.


– Beğenerek dinlediğiniz rap sanatçıları var mı?

Kendim de yapıyorum ama öncelikle iyi bir dinleyiciyim. Hem Türkiye hem de dış piyasayı takip ediyorum. Çok iyi iş yapan sanatçılar var ama her çalışma ruh halime uymayabiliyor. Dönem dönem farklı şarkılara takılıyorum. Rapçi olarak son zamanlarda en çok Ufo361 ve G-eazy’i tekrarlattım.


– Müzik kariyerinizde idol olarak gördüğünüz bir sanatçı var mı?

Şu şarkıyı keşke ben okusaydım dediğim oluyor bazen ama tümüyle idol aldığım bir isim yok. Yeteneklerim sınırlı, kendimin farkındayım. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.


-Son dönemde rap müzik dizilerde,filmlerde ve reklam filmlerinde çok fazla kullanılmaya başlandı.Rap müziğin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dizi olaylarına farklı bir bakış açım var. Bazı şarkıları potansiyelinin çok üzerine çıkardı. Belki de dizilerde kullanıldığı sahneler şarkının asıl hissettirdiği duyguyla klibinden fazla eşleşiyordu. Tabi ki bu çıkarımı yayınlanan birçok şarkının bazılarının diğerlerinden çok fazla sükse yapmasından yaptım. Rap müzik tür olarak daha çok anlatmaya müsait bence daha da artacak. Bu da ilerde rap müziği popüler kültür haline getirebilir. Göreceğiz…


– Kendinizi müzik konusunda kısıtlar mısınız?

Müzik konusunda asla kısıtlamam kendimi ama yapabileceklerim belli. Bu konuda abim en büyük şansım. Ses bankası gibi bir insan. Crunk da yapıyor, R&B de yapıyor, arabesk de yapıyor. Onun varlığı benim ufkumu açıyor.

 


– Rap müzikle uğraşan gençlere ne tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Öncelikle kendilerini geliştirsinler. Rap bir anlamda senin düşünce vitrinindir. Bu vitrinin güzel görünmesi için düşünsel olarak gelişim göstermelisin. Bunun yanı sıra da müzikal açıdan da bir şeyler katmak gerekiyor. İşimiz sadece söz olsaydı şair olurduk. Yaştan bağımsız olarak öğrenecekleri bir şey var. Müzik piyasası düşünülenden çok farklı. Büyükleri de girince şaşırdılar, onlar da şaşıracaklar. Ne kadar tecrübe kazanırlarsa o kadar iyi. Temel olarak verebileceğim tavsiyeler bunlar.


– Fanatik bir Galatasaray’lı olduğunuzu biliyorum.Fatih Terim’in gelişiyle daha iyi bir futbol oynayan bir Galatasaray var.Siz bu sene Galatasaray’ın şampiyonluk şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi bir Galatasaraylıyım. Ama genel olarak futbolu seviyorum. Hak edilmeden kazanılan başarılardan tatmin olmam. Fatih Terim bu takımın teknik direktörüdür kesinlikle. İyi ve ya kötü takımın başında olması gereken isim. Gelişiyle bir hava kattı ama kadro çok dar. Önümüzde zor maçlar var, deplasman fobimiz var. Kesin olur diyemiyorum, ama olsun isterim tabi ki. Beşiktaş maçıyla düğüm çözülür diye düşünüyorum, bakalım hayırlısı


– Sitemiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Göz gezdirdim tabi ki. Faydalı bilgiler var, içerik olarak da çeşitli bir yer. Pek hikâye kitapları okumam ama genel olarak okumayı çok seviyorum. İlgimi çeken alanlarda çok okurum, siten.iz de bu anlamda vakit geçirmeye değer bir yer. Teşekkür ederim röportaj için.


 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkçe Rap’in Parlayan Yıldızlarından Burak Ömer Toprak ile Röportaj