Türkiye’nin Genç Yazarlarından Elif Yılmaz İle Kısa Bir Sohbet


İlk Kitabını 18 yaşında çıkardı. Sonrasında her yıla bir kitap sığdırdı ve yazarlığın onun için bir hevesten ibaret olmadığını göstermiş oldu. 15 Kasım 1995 Ankara doğumlu olan yazarımız, Çankaya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu.
Romantik Oyun, Romantik Savaş, Aşkın Kahramanı ve Yadigar kitaplarının yazarı Elif Yılmaz‘la samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Özellikle yazmayı seven genç jenerasyonun ilgi odağı Wattpad’i, yazarlığa başlama hikayesini ve kaleminin sırrını sizler için sorduk. Gelin genç yazarımızın deneyimlerine birlikte göz atalım.

“Her zaman hayalperest bir insandım.”

Yazmaya nasıl başladınız? Ne kadar süredir yazıyorsunuz?

Ben aslında her zaman hayalperest bir insandım ve bir şeyler karalardım. Lise de Melike diye çok yakın bir arkadaşım vardı. Oda yazmayı seven bir insandı ve bana yazdığım hikayelerimi yayınlayabileceğim Facebook sayfaları önerdi. Yazılarımı gerçek anlamda toparlayarak insanlarla paylaşmaya ilk o zaman başladım. O zamandan beri de hiç ara vermedim. Yaklaşık 7 yıldır yazdığımı söyleyebiliriz.

Sizi yazmaya teşvik eden birisi veya bir şey oldu mu?

Evet. Söylediğim gibi Melike’nin teşvikiyle başladım.

Yazarken ilham aldığınız bir şey ya da olmazsa olmaz dediğiniz bir şey var mı? İlham aldığınız bir şey…

Ben daha çok dışarıda yazmayı tercih ediyorum. Çünkü insanları gözlemleme fırsatı buluyorum. Onun dışında yazarken müzik dinlemeyi seviyorum. Müzikte iyi bir ilham kaynağı.

“Yadigar benim için sanırım bir tık daha önde.”

Karakterlerinizi oluştururken sizi etkileyen özel birisi veya bir şey oldu mu?

Hepsi değil elbette ama mesela ilk kitabımda Tina ile az önce bahsettiğim arkadaşımın karakteristik özelliklerini çok benzetiyorum. Onu örnek verebilirim.

Şuana kadar yazmış olduğunuz 4 kitabınız var. Bu kitaplar arasında benim için daha özel diyebileceğiniz var mı? Neden?

Son yazdığım Yadigar benim için sanırım bir tık daha önde. Çünkü o farklı bir deneyim oldu diyebilirim.. İlk 3 kitabım da aşka ve romantizme ağırlık vermiştim. Bir şekilde satış kaygısı olan kitaplardı ancak son kitabım insanlara kültürel anlamda bir şeyler katabilmek istediğim, tam olarak bir şeyler vermeye çalıştığım bir kitaptı. Bu tarz bir amaçla yazdığınızda aslında kendinizi daha yazar gibi hissediyorsunuz.

İlk iki kitabınız romantik komedi ağırlıklıyken, Aşkın Kahramanı dram ve romantizm ağırlıklı, son kitabınıza ise tarih ve kültürel konular hakim. Bu farklı tarzların  oluşmasında sizi neler etkiledi?

Romantik Oyun benim ilk önce Facebook’ta yayınlamaya başladığım hikayelerden biriydi. O zamanlar bu tarzda yazmayı seviyordum sanırım yaşımın küçük olmasının getirdiği bir şeydi. 17 yaşımdaydım çünkü. Romantik Savaş zaten devamı niteliğinde bu kitabın. Aşkın Kahramanı’nı ise aslında Wattpad’de fazlasıyla yaygın olan asi ve şiddete eğilimli erkek karakterlerin tutmasına bir tepki olarak ortaya çıktı. Daha çok olması gerekeni göstermeye çalıştım. Yani ortaya naif, anlayışlı ve kadına gerçekten değer veren bir karakter çıkarmak istedim. Yadigar ise tamamen proje temelli bir çalışmaydı zaten.

Peki, sizce bir kitabın yazara hitap etmesinde ki temel unsur nedir?

Okurun yaşına, ilgilerine ve aslında o anki ruh haline bile bağlı olarak değişebilir bu. O yüzden net bir cevabı yok sanırım bu sorunun benim için.

Şuanda üzerine yazmak istediğiniz bir konu var mı?

Var. Gündemimizde artık kadına şiddetten de ziyade insanlığın genel olarak şiddete ve nefrete yönelimi söz konusu. Bunun üzerine, daha doğrusu buna tepki olarak bir şeyler yazmak istiyorum.

“Kimse okumasa bile kendileri için yazsınlar!”

İlk olarak sosyal medya da, şuan için Wattpad olarak sınırlayabiliriz bunu, yazmaya başladınız. Şuanda da bu platformda çok küçük yaşlardan itibaren yazmaya büyük bir kitle var. Çoğununda amacı kitap çıkarmak aslında. Sizin onlara önerebileceğiniz şeyler var mı?

Şimdi bu tarz platformlarda yazmaya başlayanların özellikle daha küçük yaştakilerin ilk hatası şu oluyor; ‘Hemen milyonlarca okunmaya ulaşmalıyım.’ Öyle bir şey söz konusu değil. Ben de dahil kitabı basılmış olan çoğu arkadaşımın belli bir okuyucu kitlesine ulaşması hemen olmadı. Bu bir yıl, belki iki yıl sürebilir. Sabırlı olmaları, vazgeçmemeleri ve bol bol yazmaları gerekiyor. Kimse okumasa bile kendileri için yazsınlar.

Teşekkür ederim. Son olarak merak ettiğim bir şey var. Sizce bir yazarın en büyük silahı nedir?

Bence iyi bir gözlemci olması bir yazarın en büyük yeteneğidir. Gözlem yapamayan bir yazarın gerçeği, dış dünyayı kitabına yansıtabileceğini düşünmüyorum.

22 yaşında ki yazarımızın 5. kitabı çok yakında raflarda olacak. Düşündüm de ekibi olarak başarılarının devamını diliyoruz.

Hepinize dipnot: Okumayı hayatınızın bir parçası haline getirmeyi unutmayın. 

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin Genç Yazarlarından Elif Yılmaz İle Kısa Bir Sohbet