+ArtıBir


21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

     Down Sendromu gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen bir farklılıktır.Bu farklılığa her 800 ila 1000 doğumda bir oranında rastlanır.İstatistiki verilere göre anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiği görülse de sebep olarak kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

 Down Sendromu ile ilgili görsel sonucu
 Down sendromu bütün yaşlardaki,ırklardaki,dinlerdeki ve ekonomik şartlardaki insanları etkiler.
      Down sendromu ya da eski adıyla mongolizm veya mongol bebek ilk kez İngiliz hekim Dr.John Langdon Down tarafından 1866’da sistematik şekilde sınırlandırılmış.Moğol ırkından insanlara çekik gözleriyle benzemeleri nedeniyle mongoloid terimi kullanılmış ancak Asyalı bilim adamlarınca kabul görmemesi sebebiyle tamamen terk edilmiştir.
Daha sonra 1959 tarihinde ilk defa bu ayrıcalığın kromozom sayısından ileri geldiği keşfedilir.Bunun mucidi Fransız doktor Jérâme Lejeune’dir.Bu konudaki çalışmalar ancak 1980 yılında daha bilimsel bir biçim almıştır.
     21. kromozomların 2 tane yerine 3 tane olması 21 ve 3 rakamlarını özel kılıyor.21. hücre kromozomunda bir fazla olması sebebiyle Trimosi 21 de deniliyor.
    Her yıl yaklaşık 3 bin Down Sendromlu bebek dünyaya geliyor.Ülkemizde tam bir veri olmasa da yaklaşık 70.000 Down Sendromlu birey olduğu tahmin ediliyor.
     Erken ve sürekli eğitim sayesinde pek çok konuda başarılı oldukları gibi farklı ilgi alanlarında da kendini geliştirebilen üstelik çalışma hayatında da verimli bireylerdir.
 Down Sendromu ile ilgili görsel sonucu
 Down Sendromu üzerine daha çok bilgi edinmek için farklı kaynaklardan yararlanabileceğiniz gibi  aynı zamanda Le Huitiéme Jour/ Sekizinci Gün isimli filmi izlemenizi de tavsiye ederiz.
     “Evet bizler farklıyız.Ama sizin düşündüğünüz gibi değil.Farklıyız çünkü yargılamayız.Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur.Bu yüzden Down Sendromumla gurur duyuyorum.”
   Farklı olan onlar değil aynı olan bizleriz ve onlardan öğrenecek çok şeyimiz var en başta da tertemiz sevgilerini…

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ArtıBir