2013 Yılının En Çok Satan Kitaplarından Biri, “SENDEN ÖNCE BEN”


“Kitap okurken ağlanır mı?” diyerek olayı saçma bulan insanların bile okuduktan sonra hıçkırıklara boğulduğu bir kitap Senden Önce Ben. Jojo Moyes’in kaleminden çıkan, sonrasında içimizden biri gibi olan karakterleriyle bizi kendine bağlayan bu kitabın konusunu, işleyişini ve bu kadar etkili olmasının sırlarını birlikte keşfetmeye var mısınız?

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu…

Yaşamın ince detayları Loudan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lounun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün…

Arka kapak yazısı dikkat çekecek türdendi ancak bu kadar etkilenebileceğimi bende düşünmemiştim açıkçası. Yıllardır yayılan ukala, kendini beğenmiş ve gizemli erkek karakterlerin arasından sıyrılan düşünceli ve anlayışlı Will’i sevmemizin en büyük sebeplerinden biride yaşadığı her şeye rağmen içindeki ince ruhu kaybetmemiş olmasıydı belki de. Lou’ya doğum gününde verdiği hediyeyle hangimizin aklını başından almadı ki?

Kitapla ilgili bir başka ilgi çekici detay ise kuşkusuz sonuna kadar hep bir umutla Will’in iyileşmesini, ya da en azından sevdiği kadınla mutlu olmayı seçerek verdiği karardan vazgeçmesini bekliyor olmamızdı. Kendimizi iki baş karakterinde yerine koymaya çalışarak Will’in çaresizliğini, Lou’nun inancını ve çabasını dibine kadar hissettik. Sonunun bu kadar dokunaklı olmasının sebebi de yazarın tüm duyguları bize geçirmeyi başarmasıdır belki de.

Kitabın “Senden Sonra Ben” ismiyle ikinci kitabı da çıktı ancak birincinin bıraktığı o tatlı burukluğu seviyorsanız hiç bulaşmayın ve zirvede bırakın derim. Beyazperde uyarlaması ise okuduğunuzda ki etkinin yalnızca bir kısmını size yaşatmayı başarabiliyor.

Sadece iyi yaşa…

Sadece yaşa…

Sevgilerle, 

Will

Ben Will’in mektubunu sık sık açıp okuyan, her defasında aynı duyguları yaşayanlardanım. Kitabı elinden bırakamayan ve bittiğinde bir arkadaşımdan ayrılmışım gibi üzülenlerdenim.

Aşk romanlarını okumayı sevenlere şiddetle tavsiye edilir. “Aşkta neymiş?” diyenlerin bile şans vermesi gerektiği bir kitap olduğu konusunda da çoğumuz hemfikiriz sanırım.

Benim gibi düşünen bir çok insanın yorumlarına da göz atmayı unutmayın.

“Sakin Son Bölümleri Otobüste Giderken Okumayin. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz.”
Tracy Williams

“Ölüm ve yaşam arasında sıra dışı yakınlaşmaların yaşandığı bir roman. Büyülü ve dokunaklı. Suya dayanıklı bir maskaraya ihtiyacınız olacak.” 
Marie Claire

“Bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. Okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz.”
Dooster

“Sizi gözyaşlarına boğacak bir roman” 
Daily Express

“Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. Moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor.”
The Independent

“Sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. Yıllardır okuduğum en güzel kitap.”
Gill B.

“Bu hikâyeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz.”
Romantic Book Lover

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013 Yılının En Çok Satan Kitaplarından Biri, “SENDEN ÖNCE BEN”