AVENGERS INFINITY WAR İNCELEMESİ (SÜRPRİZ BOZAN İÇERİR!)


Herkese merhaba. İncelememe başlamadan önce Dün 1 Mayıstı ve Bütün İşçi ve Emekçi’lerin bayramını kutluyorum. Evet şimdi yazıma başlayabilirim. Biliyorum infinity war gireli neredeyse 6 gün oldu ve neden halen daha inceleme gelmedi diye bana sitem edebilirsiniz. Fakat önce spoilersız bir inceleme yazmaya çalıştım ve hiçbir şekilde spoiler vermeden bişiler yazamadım. Yani spoilersız olarak belirteceğim şeyler sadece sürekli bir duygu değişimi yaşayacağınız olabilir. Yani çok üzüntülü bir anda bir espiri yapabiliyorlar gibi. Zaten inanılmaz tempolu bir film olmuştu. Sıkılmak imkansızdı. Zaten filmin gidişatında bir sonraki sahneyi veya olayı inanılmaz derecede merak etmenizi sağlamış. En çok da Thanos’u bu kadar fazla görmek ve yaptığı şeyleri yani neden sonsuzluk taşlarını toplamayarak yapmak istediği şeyleri çok iyi vermişti. Ben Marvel kötülerini pek sevmem, çünkü motivasyonları yeterli gelmezdi. Fakat Thanos’un motivasyonu o kadar iyi verilmiştiki yani bi an için ben bile onun tarafında olabilirim dedim 🙂 Bu arada filmin en sonunda After Credits sahnesi var izlemeden çıkmayın. Önemli baya.

Bu arada ben filmi vizyona girdikten 1 gün sonra yani 28 Nisan olan doğum günümde ve geekyapar’ın etkinliğinde onlarla birlikte izleme fırsatı elde ettim. Tabiki 3D olarak izledim. İmkanınız varsa hatta Imax izlemenizi tavsiye ederim. Cumartesi sabahı Emaar Square Mall’da öncesinde Nezih Kırtasiye’de Geekyapar’la bir soru-cevap ve ufakda bi hediyeli yarışma düzenlendi. Tabii ki ben hiç bişi kazanamadım. Doğum günümde bari kazansaydım 🙂 Neyse konumuza dönmek gerekirse etkinlik çok iyiydi ama keşke bu etkinliği filmden sonra yapsaydık da bir sonraki film hakkında da konuşabilseydik. Gerçi sonrasında yemek yemeye gidilip film hakkında konuşulacaktı ama ne yazık ki ben katılım sağlayamadım ona.

 

Evet aktivite hakkında ve filmi açık etmeden söyleceklerim bunlarla sınırlı eğer halen daha filmi izlemediyseniz yazıyı buradan itibaren okumayın ve filmi izledikten sonra tekrar gelin ve yazının kalalınını da okuyun 🙂

 

!!!!!!!!!! SPOİLER!!!!!!!!!!!

E benden günah gitti artık. Direk spoilerlı başlıyorum! Filmin ilk sahnesinde bi an da aksiyonun içinde oluyorsunuz. Thanos, Thor’ların gemisinde herkesi katlederkenki anla başlıyor ve kendinizi aksiyonun ortasında buluyorsunuz. Thor fena halde daya yemiş vaziyette, Loki neyin peşinde başta anlayamıyorsunuz, Hulk bile fena halde Thanos tarafından benzetildikten sonra yarde tek bir nefeslik canı kalan Heimdall, Hulk’u dünyaya gönderiyor ve Heimdall’da bu hareketinden ötürü öldürülüyor. Loki ilkkez gözüme girdi. Yani son ana kadar ihanet edecek veya da ilizyon çıkacak sanıyorsunuz ama Thor’u kurtarma uğruna Loki, Thanos tarafından öldürülüyor. Thanos orada ‘Tekrar dirilmek yok!’ diyor Loki’yi öldürünce. Bence de artık Loki ölü kalsın yani adam her filmin sonunda yaşıyor. Kaç kere onun için yas tutuldu Allah bilir. Sonrasında sahnemiz Hulk’un Doctor Strange’in mabedine düşmesiyle devam ediyor. Tabi insan Bruce Banner olmuş vaziyette. Tony ve Papper’ın konuşması gene saçma konular üzerineydi. Bu arada Tony çocuk istiyormuş 🙂 Neyse Doctor Strance’de Tony’i almaya geliyor. Hani şu meşhur delik portallarından açarak gelmesi havalıydı doğrusu. Vision ve Wanda’nın yardımlarını ihtiyaçları var ama Vision offline gezmeye başlamış. O yüzden onları bulabilecek tek kişi Captain America. En son civil war’da neler olduğunu hatırlayacak olursak Avengers bi nevi dağıldı ki Tony’de aynı şeyi belirtiyor ve Cap.’ı aramıyor. Yani dünya tehdit ediliyor bırak gururu bi kenara yani.

 Ayrıca Bunu da okuyabilirsiniz:  “Avengers” Film Serisi

Sonsuzluk taşlarının ikisi dünya’da doğal olarak Thanos durumu doğrulamak ve almaları için adamlarını gönderiyor. İlk zaman taşının peşindeler. Yani Doctor Strange’in. Bruce Banner artık filmin başı hariç tekrardan Hulk olamıyor. Bu durum baya bir üzücü. Yani Hulk sürekli ‘Hayır!’ diye bağırıyor. Ne gerek var Hulk’la işler daha kolay olabilirdi galiba Mark Ruffalo bu filmde daha fazla yüzünün gözükmesini istemiş. Sonuç olarak Hulk yok. Doctor Strange, Wong ve Iron Man temiz bir daya yerken mahallemizin biricik koruyucusu dost canlısı komşumuz Spiderman okul gezisinden dönerken yardıma gidiyor ekibe.  Bu kavganın sonucu Doctor Strange taşı vermiyor ve onu kaçırıyorlar gemilerine. Spidermande gemiye tırmanıyor ama yükseldikçe oksijeni azalmaya başlayan biricik Spiderman’imize tabiî ki Iron Man yetişiyor ve Homecoming filminde gördüğümüz ‘O’ kostümü veriyor. Tabi ki Star rahat durur mu tabiî ki durmaz ve ‘Çocuğu eve gönder!’ komutuyla ondan kurtulmaya çalışır ve kurtulduğunu zannederken tabiî ki de kurtulamaz.

Image result for AVENGERS INFINITY WAR

Thor’da bu arada bütün halkı ölmüş, gemisi paramparça olmuş ve Galaksinin Koruyucuları tarafından kurtarılacağı ana kadar uzay boşluğunda baygın bir şekilde takılıyordu. Yani Galaksinin Koruyucuları ve Thor arasındaki sahneler pek hoşuma gitmedi yani anladık Chris Hemsworth gayet kaslı ve yapılı biri ama fazla abartıldı o sahneler diye düşünüyorum. Üzgünüm Marvel güldürmedi aksine itti bu sahne bizleri. Thor yeni bir çekiç için başka bir gezegene gitmesi gerekir ve Rocet’le Groot’da kendisine eşlik etti. Kalan ekip ise koleksiyoncuda ki taşı almak üzere yola çıkar. Tabiki Thanos çoktan taşı almıştı ve Gamora’yıda yanında götürmüştür. Bu arada Doctor Strange’i kurtaran Iron Man ve Spiderman bir karar veriler ve Thanos’un gezegeni olan Titans’a gitmeye karar veriler. Galaksinin koruyucularıda kahramanlarımızı ilk başta Thanos’un adamları sandılar tabikide diğerleride onları derken ufak bir kapışmanın ardından birbirlerinin kim olduklarını ve tanışma fastına ayrıcada yeni bir plan yapma aşamasına geçerler.

 

Bu arada Thor, Rocket ve Groot’da cücelerin gezegenine varırlar. Game of Thrones’dan tanıdığımız Peter Dinklage karşımıza çıkıyor. Dev bir cüce olan Elitri karakterine hayat veriyor. Thor’a yeni çekiç aşamalarına tanıklık ediyoruz. Bu olaylar esnasın Groot’un kolundan bir parça dal kesmesi (kolunun bir kısmı aslında) ve yeni çekiçle birleştirmesi sahnesi güzeldi.

 

Dünya’ya geri dönelim.. Bruce Banner, Captain America’ya ulaşdı ve Vision’la Wanda’yı bulundukları tehlikeli durumdan kurtarıp sığına geri getirdi. Vision malum düşünce taşıyla bi anda çekip çıkarılırsa ölecek. Onunla ilgilenebilecek son teknolojileri kullanan bi yer lazım. Tabii ki cevap: Wakanda. Zaten savaşın neredeyse büyük bir kısmı orada gerçekleşti. Uzayda ki ekipde dünya daki ekipde başarısızlığa uğradı ve Thanos, Gamora’nın dediği gibi parmağını şıklattı.

Image result for AVENGERS INFINITY WAR

Sonuca gelmeden önce duygusal olabilecek bir andan bahsetmek istiyorum. Thanos ruh taşının bile Gamora’yı yanında götürmüştü. Küçük Gamora’yı görmek ve Thanos’un onu nasıl kendi kızı yaptığı sahnede fena değildi. Şimdi ruh taşı diğer sonsuzluk taşlarından ayıran tek bir özelliği var oda ruha karşı ruh. Ama öyle sıradan bir ruh değil en çok değer verdiğin kişi olması gerekiyor. Ruh taşının bekçiside Red Skull’du! Bak bunu kimse beklemiyordu kanımca. Thanos’un kimseye değer vermediğini düşünüyorsak yanlış meğer Gamora’ya sandığımızdan fazla değer veriyormuş. O ağlaması, yas tutması… CGI üstünde güzel çalışılmış.

 

Sonuç mu? Thanos parmağını şıklattı… Ve evrenin yarısı rastgele olmak koşuluyla toz oldu. Kahramanlarımızın bir kısmı yaşarken bir kısmı toz oldu. Öyle bir sahneydi ki yani 4. filme daha çok var ve heyecanlanmamak elde değil.

Image result for AVENGERS INFINITY WAR

After Credits sadece 1 tane var. Genelde Marvel 1 veya daha üstü after credits sahneleri verirdi ama bu sefer tek bir tane vardı. Peki sahne ney miydi? Maria Hill  araba sürüyor ve yanında Nick Fury var! Kendi aralarında konuşurken Ant-Man ve Hawkeye neden yok sorusunada cevap verdiler. Aileleri olduğu için ‘ev hapsindelermiş’! Dünyanın sonu geliyor bence bir istisna yapsaydınız iyi olurdu. Uzay aracının bina çarpması ve bianda bir çoğu aracın kaza yapmasıyla araçtan inen ikilimiz bianda birçoğu kişinin ve Maria Hill’in toza dönüşmesiyle Nick Fury arabanın arkasından bir iletişim aracı aldı. Tam o da toza dönüşürken bir amblem çıktı ve 2 filme birden bağladı. Captain Marvel amblemi tabiî ki de. Ant-Man filmi inifinty war’dan 2 gün öncesini anlatacakmış. Ama tam olarak açıklanmadı bu durum. Captain Marvel’da ilk avengers ekibi kurulurken neden ortalarda olmadığınıda solo filmde anlatacaklarmış. Şimdi bunca zaman nasıl geçecek. Bir sürü soru işaretiyle öyle bi yerde bitti ki film hangi teoriler tutacak merak konusu..

 

Benim film üzerene söyleyeceklerim bu kadar. Siz filmi beğendiniz mi? Ben filme 10/8 veriyorum.

 

 

AVENGERS INFINITY WAR İNCELEMESİ (SÜRPRİZ BOZAN İÇERİR!)