2018’de İleriye Bakmak İçin En Heyecanlı Uzay Araştırmalarının 10’u


2017 bir patlama oldu. Ve bir yıl daha, insanların görmek istediği çok şey var. Uzay misyonları alanında, gerçek anlamda, yüksek beklenti içinde ortaya çıkmış alanlardan derin uzay keşiflerine doğrudur. Gerçekten de, bu yıl bir heyecan verici olacak.

 2018 yılına bakmak için heyecan verici uzay misyonlarının bir listesini hazırladık. Bu yıl kesinlikle daha heyecanlı olması bekleniyor. Eh, daha fazla patırtı olmadan, işte burada!

# 1. Ocak

falcon heavy ile ilgili görsel sonucu

Bu ay SpaceX’in uzun zamandır beklenen Falcon Heavy roketinin açılış töreninde yer alacak. Şirket henüz resmi bir tarih açıklamamasına rağmen, Ocak ayının sonundan Şubat ayının başlarına kadar sürmesi bekleniyor.

Bu fırlatmanın günümüzün en güçlü roketi olarak belirlendiğini belirtmek gerekir. Daha da önemlisi, Elon Musk’un kendi Tesla otomobilini Mars’ın yörüngesel rotasına götürecek.

# 2. Şubat

nave sputnik ile ilgili görsel sonucu

Rusya, İlerleme kargo uzay aracı olarak üç saat boyunca ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) sözde bir kargo kargo gemisi göndermeye hazırlanıyor. Buna karşılık, New York’tan Los Angeles’a normal uçuşa kıyasla daha kısa. Bununla birlikte, insanlığın ISS’ye şimdiye kadar herhangi bir şey gönderdiği en hızlı zamandır.

#3. Mart

transiting exoplanet survey satellite ile ilgili görsel sonucu

NASA’nın en yeni gezegen avcısı olan Geçici Ekstraflak Anketi Uydu (TESS), Mart ayının ortasından daha erken başlatılmayı planlıyor. Dünya ölçeğinde dünya dahil olmak üzere, Güneş Sistemi dışında 30.000’den fazla gezegen bulmayı hedefliyor.

#4. Nisan

İlgili resim

SpaceX’in, Crew Dragon uzay aracının insansız bir deneme uçuşunu ilk defa yapması bekleniyor, ancak bu yıl da planlanan bir mürettebat uçuşu da var. Çin, diğer taraftan, Tiangong-1 uzay istasyonunu atmosfere tekrar götürecek.

#5. Mayıs

İlgili resim

Birkaç yıl geride bırakıldığında, InSight Lander nihayet Kızıl Gezegen’e bir görev için başlatılacak. Mars’ta bulur bulmaz, gezegenin iç mekanını sismoloji kullanarak araştırmaya çalışacaktır.

#6. Haziran

china long march 5 rocket launch fails ile ilgili görsel sonucu

Çin, yakında planlanan Ay lander’ın yörüngesel bileşeni için tasarlandığı şekliyle, Chang’e-4 röle uydusunu doğrudan Ay’a fırlatacak. İkincisinin bu yılın ilerleyen ayının uzak tarafında ayak basması bekleniyor.

#7. Temmuz

2018 parker solar probe ile ilgili görsel sonucu

NASA’nın Parker Güneş Probu, Güneş’i incelemek için başlatılacak. İlginç bir şekilde, herhangi bir uzay aracının şimdiye kadar yapmayı başarabildiğinden çok daha yakın bir mesafeye ayarlanacaktır. Güneş’in genişliğinden 17 kat daha uzak olduğuna inanılıyor.

#8. Ağustos

boeing cst 100 starliner ile ilgili görsel sonucu

Boeing, CST-100 Starliner uzay aracının cilasız bir testi yapacak. Ayrıca insanlar bu yılın Kasım ayında bazen başlatmayı planlıyor. SpaceX’in Crew Dragon’u mürettebatlı bir test yapması bekleniyor.

#9. Ekim

bepicolombo ile ilgili görsel sonucu

Avrupa ve Japon’la ilgili ortak misyon olan BepiColombo, Merkür’e tanıtılacak. Görev, iki yörüngeden oluşuyor, ancak sözü edilen gezegende 2025 yılının Aralık ayına kadar yörüngede dolaşmayacak.

#10. Aralık

russian space station ile ilgili görsel sonucu

ISS’nin son modüllerinden birinin piyasaya çıkması bu ay bekleniyor. Birkaç yıl önce ertelenen Rus yapımı Nauka modülünden başka bir şey yok.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018’de İleriye Bakmak İçin En Heyecanlı Uzay Araştırmalarının 10’u