Elon Musk’un SpaceX, Dünyadaki En Güçlü Roket Başarıyla Atıldı


SpaceX’in Falcon Heavy roketi, şu anda dünyanın en güçlü başlatma sistemi, Türkiye saati ile dün akşam başarı ile fırlatıldı.

Roket üç yeniden kullanılabilir güçlendirici , şirketin kurucusu Elon Musk’un kişisel Tesla Roadster’ı Mars yörüngesine doğru yolculuğa göndererek, aracı gökyüzüne kaldırdı .

Musk, deneysel 23 katlı roketin 4 milyon kilo TNT kuvveti ile patlayabileceğinden endişe duydu . Ancak Şahin Ağır bu kaderle bir araya gelmedi: Kennedy Uzay Merkezi’nde 39A fırlatma pedini başarıyla temizledi.


Musk, test yükünün “aptalca” olduğunu itiraf etti ancak Falcon Heavy’in başlatma başına yaklaşık 90 milyon ABD doları alacağı bir sistemin başarıyla kaldırılması endüstriyi aksatabilir.

Musk, Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bir Şahin 9’un maliyetinden daha fazlasını değil, ağır yük kaldırma imkânı sağladığı anlamına geliyor” diye konuşan SpaceX’in US62 milyon dolarlık tek roketli roketi. “Eğer bu işte başarılı olursak, diğer tüm ağır asansör roketleri için oyundur.”

Falcon Heavy’in düşük maliyetli anahtarının, Falcon 9’lar gibi, her biri inşa edilmesi için milyonlarca dolara mal olan 134 ayaklık yükselticilerin tekrar kullanılabilirliğinde yalan söylüyor.

Roketin iki tarafı destekçileri lansman sonrasında başarıyla yere indi.

SpaceX besleme, okyanustaki iniş noktasına yaklaşırken orta seviye güçlendiriciye video besleme bağlantısını kaybetti, ancak bu yaygın ve başarısızlığın bir göstergesi değil.

Bugün piyasada bulunan diğer roket güçlendirici fırlatma işleminden sonra atılır.

Musk daha önce Şahin Ağır’ın başarısını “bir uçak şirketinin tekrar kullanılabilir uçakları olduğu ve diğer uçak şirketlerinin tek kullanımlık uçakları olduğu bir pazara” yerleştirmek için benzer bir yaklaşım sergileyeceğini söyledi … Hedefinize ve uçaka bir tür paraşütle gidersiniz çöküş-bir yere inecekti. Çılgınca, roket işi böyle işliyor “dedi.

Musk’un elektrikli arabasında, sürücü koltuğuna “Starman” adı verilen , uzayda giyilen bir kukla artı bir video kamera seti var.

Musk, “Çalışırsa ve her şey yolunda giderse, gerçekten epik bir görüntü sunmalıdır” dedi.

Bununla birlikte, otomobilin kaderi yaklaşık altı saat boyunca bilinmiyor: Falkon Heavy’in Musk’ın kandırılmış otomobilini taşıyan en üst safhası, Dünya’nın manyetik Van Allen Belt’inin etrafındaki yoğun radyasyon alanlarında yaklaşık altı saat sürecek .

Musk, yüksek enerjili parçacıkların “oldukça zor vurulduğunu” söyledi. “Aslında aslında derin bir alana göre daha kötü bir radyasyon ortamı var … Van Allen Kemerinin aslında yüklü parçacıkların konsantre bir merceki gibi olduğunu düşünün.”

Radyasyon, üst kademeli roketin elektroniklerini sarsmıyorsa, motorları patlar, Musk Roadster’ı saatte 24.600 mil hızla hızlandırır ve onu, Dünya ve Mars arasında süresiz döngüye gelecek yörüngeye enjekte eder.

Bu riskli altı saatlik manevra kısmen SpaceX’in roketinin cezalardan kurtulabileceğini kanıtlamak için olduğunu belirtti. Musk Pazartesi günkü açıklamasını yaptı ve umarım yeni lansman müşterilerini kazanmayı umuyordu.

Araba Mars’a bir yörüngede başarıyla fırlatıldıysa, SpaceX Falcon Heavy’in bir uzay gemisi gönderebileceğini ve kırmızı gezegene malzeme sağlayacağını gösterecek.

Musk daha önce Salı günü Falcon Heavy lansmanının NASA’nın tarihi Saturn V roketiningücüne çok yakın olacak esnek ve güçlü bir sistemin başlangıcı olacağını söyledi .

Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bunu herkesin istediği kadar performansla gerçekleştirebiliriz” dedi. “İsteseydik, aslında iki tane daha yan güçlendirici ekleyebilir ve Şahin Süper Ağır yapabiliriz … 9 milyon pound üstü bindirme ile.”

Yeterli yakıt ve doğru yörünge ile sistem, Mars’ı yalnız bırakmak yerine Pluto’ya giden bir arabadan daha ağır bir yük başlatmak için yeterli güce sahiptir.

Musk, “Aslında Apollo ile gittiklerinden daha ileri gidebilir, muhtemelen bir asteroid ya da böyle bir şey ziyaret edebilir” dedi.

Bu, önümüzdeki yıllarda birkaç gezegen, aya ve asteroid bağlantılı uzay aracını başlatmak üzere hazırlanan NASA’ya itiraz edecek.

Uzay ajansı, şimdiye kadar mevcut olan bir bütçe tutamağında – ve Space Launch System olarak adlandırılan kendi süper ağır kaldırma roketini inşa etmenin zamanlamasının arkasında.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elon Musk’un SpaceX, Dünyadaki En Güçlü Roket Başarıyla Atıldı