2 Nisan – Dünya Otizm Farkındalık Günü


Çoğumuzun bilmediği, bilenlerin ise birçoğunun üzerinde düşünmediği otizmin görülme sıklığı günümüzde oldukça artmaktadır.

1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuğa konulurken günümüzde her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor. Otizm erkek çocuklarında görülme riski ise kızlardan 4 kat fazla.

Related image

Peki, nedir OTİZM!

Otizm diğerleriyle iletişim kurmayı zorlaştıran ve engelleyen bir beyin bozukluğudur.

Erken konan teşhis otizm tedavisinde çok etkili olsa da maalesef bu konu da yeterince bilgili değiliz. Geç fark edilen otizmli çocuk ciddi gelişim sorunları yaşadığını unutmayalım.

Otizm yaşamın ilk 3 yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden bir hastalık olduğu için ailenin ve otizmli doğan çocuğun ruhsal ve psikolojik destek alınması gerektiğini de hatırlatmak isterim. Bu zorlu süreç de yıpranan sinirler hem aileye hem de çocuğun kendisine zarar verebilir.

OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çalışmadan elde ettiği bulgular ışığında 6-12 aylık bebekleri ileri evre ASD veya diğer iletişim bozuklukları ile ilişkili olabilecek 10 temel belirti tanımlayan Dr. Landa, bebeklerin bu belirtiler açısından takip edilmesi durumunda teşhisin çok kolay şekilde konulabileceğini belirtiyor.

 1. LANDA’NIN TANIMLANDIRDIĞI 10 TEMEL BELİRTİ
 2. Kendisine bakan kimselere nadiren gülümseme;
 3. Başkalarının çıkardığı sesleri veya gülücük gibi hareketleri nadiren taklit etme;
 4. Ses çıkarmada gecikme veya nadiren ses çıkarma;
 5. 6-12 aylıkken ismine tepki vermeme;
 6. aydan itibaren el işaretleri ile iletişim kurmama;
 7. Göz teması kuramama;
 8. Nadiren dikkatinizi çekme;
 9. Ellerde, ayaklarda, bacaklarda sertleşme veya el bileklerini çevirme gibi olağan dışı vücut hareketleri ve olağan dışı duruş ve diğer tekrarlayıcı davranışlar;
 10. Onu kaldırmak istediğinizde size doğru uzanmaması;
 11. Yuvarlanma, emekleme gibi hareketler açısından motor gelişim geriliği

KAYNAK: Bu haber Kennedy Krieger Institute, tarafında bu alanda yapılan çalışmanın verileri dikkate alınarak yapılmıştır.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Nisan – Dünya Otizm Farkındalık Günü