NEVROZA HASTALIĞI NEDİR?


Nevroza genelde insanların iç dünyasındaki problemlerle çatışırken, gerginliğe yol açan, yaşam koşulları bilinçsiz duygusal savaşlar çözümlenmesinde başarısız olunan bir psikolojik rahatsızlıktır. Nevroza sözcüğü ilk kez 18.yüzyılın sonunda İskoçyalı Hekim William Cullen tarafından ortaya çıkarıldı. 19. yüzyılda ise merkezi sinir sisteminin işlevsel bozukluğu ve psikolojik yaşamla bağdaştırıldı.

Image result for NEVROZA HASTALIĞI NEDİR?

Bu hastalık, çelişkilere uyum sağlayamamak gerilim ve kaygıya yol açar. Yaygın şekilde görünen nevrozalar genelde, saldırganlık, öfke, kendini yaşça küçük hissetme, cesaretsizlik suçluluk duygusu aşırı cesaret gibi duygularla ortaya çıkar. Fransız nörolog Jean Martin Charcot, hipnoz yöntemini kullanarak, hisselerin tedavisinde psikolojik araştırmaların temelini hazırladı.

| İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi edilir?

Avusturyalı psikanalizci Sigmund Freud nevrozlara psikolojik açıdan bakan, bilinçsiz, ruhsal güçlerin etkilerini yetişkin nevrozalarıyla çocukluk deneyimleri arasındaki bağları, nörotik tepkiler ve çelişkilerde, cinsellik ile saldırganlık arasındaki ilişkiyi gösteren ilk kişidir. Çağdaş psikiyatrik görüş büyük ölçüde Freud’un psikanalizlerine dayanmaktadır.

 

Nevrozalar Başlıca İkiye Ayrılır;

 

1-Karakter nevrozaları: Kişiliğin bütününü ve insanlarla ilişki kurmadaki alışkanlıklarını içeren psikolojik bozukluklardır.

 

2-Belirti nevrozaları: Huzursuzluk, sıkıntı belirtileriyle kendini açığa çıkaran bir rahatsızlıktır. Belirti nevrozaları, dış zorlamalara tepki yada kişi için psikolojik açıdan önemli olan tek bir deneyime tepki olarak, kendini gösterir. Bu tür hastalığın birinci tipi ise; travmatik nevrozlardır. Yangın, deprem, yada korkunç kazalarla ortaya çıkan duygu bozukluklarına yol açar. Belirtisi ise ruhsal gerilim arttırmasıdır. Bu tür bozukluklar genelde kısa ömürlüdür. Eğer kişiyi gergin ortamdan uzaklaştırılırsa, bu durum ortadan kalkar.

 

Bu hastalığın ikinci evresi ise; psikonevrotik olarak adlandırılır. Gerilim yaşayan kişi nesnel gerginlikten çok psikolojik gerginlikler yaşar. Örneğin; travmatik nevroza bir kişinin savaş sırasında, uzun süren yaşamını tehlikeye sokacak bir bombardıman sonucu ortaya çıkabilir. Psikonevrotik tepki ise; küçüklükten kardeşine kıskançlık besleyen ve bilinçsizce kin  duyan bir asker, savaşta bir arkadaşının ölümüyle suçluluk duygusuna kapılma sonucu ortaya çıkar.

 

Deneyler sonucunda, nevrotik tepkilerin, travmatik öğelerden ortaya çıkmadığını, aynı zamanda kişinin ona verdiği anlamdan da ortaya çıktığı belirlenmiştir. yapılacak psikanaliz tedavinin amacı, hastanın daha iyi çalışmasını amaçlamaktır. İlaçlar, sakinleştiriciler, bedene yönelik uygulanan tedavilerin içinde yer alır. Bunlar sadece hastaya destek olması için verilmiştir. Hastalığa sebep olan bastırılmış duygu ve düşünceler klasik psikanaliz ile ortaya çıkabilir. Grup tedavisinin de faydalı olabileceği düşünülmektedir. Nevroza hastalığının iyileştirilebilecek bir hastalık oldu kabul edilmiştir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NEVROZA HASTALIĞI NEDİR?