BAŞKALDIRAN , TUTKULU , FEDAKÂR ve SADIK BİR KADIN : LADY GODİVA


11.yy. İngiltere Coventry halkı için büyük minnet sembolü sayılan ; başkaldırıyı , tutkuyu , fedakârlığı ve sadakati tek bir bedende toplayın var eden Lady Godiva 1066 ila 1086 yıllarında yaşamıştır. İngiliz soylusu ve Lady Godiva isminin tarihte yıllarca kalıcılığını sağlayacak olayların kaynağı olan Mercia Kontu Leofric’in eşidir. Lady Godiva’nın efsanesi eşi Lord Leofric’in baskılarına karşı halkın yanında durmasıyla başlar .

 

تويتر \ ART CAFE 🎭 على تويتر: "John Thomas'ın 1861 tarihli Lady Godiva heykeli, Heykel, İngiltere'nin Maidstone Şehri Kent Müzesi'nde bulunuyor.. https://t.co/FBFwUSkPNh"

Lord Leofric , Coventry haklına vergileri yükseltme yoluyla baskı uygular ve halk bu vergiler karşısında isyan etmeye başlar . Halk bu yolla Lord’u vergileri düşürmesi için ikna edeceğini düşünür ve isyanlar giderek daha fazla ses getirmeye başlar. Lord’un eşi Lady Godiva ise bu olaylar karşısında halkın yanında durmayı seçer ve eşini yani Lord Leofric’i vergilerin düşürülmesi yönünde karar vermesi için ikna etmeye çalışır.

Femen Kızları Neden Soyunur? Lady Godiva'nın Hikayesi | Populer Akım

Eşinin ısrarları karşısında duyduğu rahatsızlık yüzünden eşine isteğini yerine getirmesine karşılık kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif sunar. Teklifi ise şudur ; Lady Godiva’nın sadece saçları ile örtünerek Coventry sokaklarında at üstünde çıplak olarak gezmesidir. Lord , Godiva’nın karşı çıkıp kabul etmeyeceğini düşünür fakat Godiva teklifi kabul eder. Lady’nin at üzerinde çıplak bir şekilde sokaklardan geçeceğini duyan halk bu onurlu ve fedakar davranış karşısında minnetlerini Lady’nin onurunu korumakla göstermeye karar vermiştir. Bunu da Lady sokaklardan geçerken sokakları boşaltmakla yapacaklardır. Yani dükkanları kapatıp evden çıkmayarak hatta perdeleri çekerek gerçekleştireceklerdir. Lady de buna karşılık gözlerini kapatarak  geçmeye karar verir sokaklardan . Lady’nin geçişi sırasında halk öncesinden dile getirdiği davranışı sergiler fakat tek bir kişi hariç ; merakına yenik düşen Tom isimli Coventry halkı sakini perdeyi aralar ve Godiva’ya bakar. Godiva efsanesinin çarpıcı noktalarından biri de “ Gözlemci Tom “ lakaplı kişinin yaşananlar sonrasında kör olduğu ya da öldüğü söylentisidir.

Otoriteye İçten Darbe: Güç Timsali Lady Godiva ve Lanetli Kör Röntgenci Tom

 

Lady Godiva amacına ulaşmış ve Lord verdiği sözü tutmuştur. Vergiler düşürülmüştür. Ve Lady Godiva sergilediği tutumla bir efsane halini almıştır. Lady Godiva efsanesi sanat , edebiyat ve daha birçok alana ilham olmuştur. 1898 yılında 141 × 181 cm boyutlarında tuval üzerine yağlı boya olarak ressam John Collier tarafından resmedilen Lady Godiva tablosu Herbert Art Gallery and Museum Coventry ‘de sergilenmektedir.

Lady Godiva una di noi - SPRING ON VENUS Storia

Türk edebiyatının önemli şairlerinden kabul edilen İsmet ÖZEL’in Amentü isimli şiirinde ise “ Bense anlamış değilim böyle maceralardan ne Godiva geçer yoldan , ne bir kimse kör olur. “ mısrasında varlığını göstermiştir. Sinema tarihinde ise Lady Godiva of Coventry adıyla 1955 yılında ilk gösterimi gerçekleştirilen Arthur Lubin’in yönetmenliğinde çekilmiş bir film olarak var olmuştur.
Lady Godiva 11.yy dan günümüze uzanan efsanesiyle cesaret , kararlılık , sadakat, tutku , başkaldırı ve güzellik temsili olarak birçok alanda ( sanat , sinema , edebiyat vs. ) ilham kaynağı olmuştur.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BAŞKALDIRAN , TUTKULU , FEDAKÂR ve SADIK BİR KADIN : LADY GODİVA