Kanımız Kırmızı Olduğu Halde Neden Damarlarımız Mavi Olur?


Kan kırmızıdır ve cerrah da damarlarımızın kıpkırmızı olduğunu söyleyecektir, cildimiz üzerinden gördüğümüzde sadece mavi görünüyorlar. Ama neden?

veins_on_hand_1024.jpg

Cevap, gözlerinizin rengi nasıl algılanırsa, vücudunuzla temas ettiğinde ışığın nasıl davrandığını ve kanın özel özelliklerini de içerecek şekilde birtakım şeylere bağlıdır.

Işık doruklarda ve yalaklarda gezinir. Ve her oluk arasındaki mesafe bir dalga boyu olarak adlandırılır. Farklı ışık renkleri farklı uzunluklarda dalgalara sahiptir.

Kırmızı ışık uzun dalga boyuna (yaklaşık 700 nanometre), mor ışık kısa dalga boyuna (yaklaşık 400 nanometre) sahiptir ve spektrumun geri kalanı arasında dağılır:

Bu rengin ışığı gözlerimize çarptığında ya doğrudan bir ışık kaynağından ya da bir yüzeye yansıyan belirli bir renk olarak görürüz.

Damarlarımızın hangi renkte göründüğünü anlamak için, cildimize çarptığı zaman farklı dalga boylarındaki ışıklara ne olduğu, derimizden ne kadar uzakta geçebilecekleri ve damarlarımıza ulaştığında ne olacağı hakkında düşünmek zorundayız.

Gün boyunca cildimize çarpan ışık temelde beyaz, görünür dalga boylarının bir karışımıdır. Ancak damarlarımızın neden mavi olduğunu açıklamak için yalnızca yelpazenin kırmızı ve mavi uçlarına bakacağız.

Kırmızı ışık uzun dalga boyuna sahiptir – bu malzeme tarafından saptırılma ihtimalinin daha az olduğu ve içinden daha kolay geçebileceği anlamına gelir. Kırmızı ışık, cilt ve vücut dokuları boyunca oldukça iyi yol alabilir ve birçok damarın bulunduğu cildin 5-10 mm altına kadar ulaşabilir.

Damarlara ulaştığında, kırmızı ışık hemoglobin tarafından absorbe edilir (kan kırmızılaştıran protein). Bunu kendinize gösterebilirsiniz.

Kolunuz üzerinde kırmızı bir ışık yakarsanız, kırmızı ışık, hemoglobin tarafından emildiğinden, geriye yansıyan kırmızı ışık ve damarların bulunduğu koyu çizgileri görürsünüz.

Bu fenomen aslında, tıp personelinin damarların kan almasını sağlayan – kırmızıya parlayan ve bazen kızılötesi (daha uzun dalga boyu olan) kızılötesi ışıkla aydınlatmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Mavi ışık kısa dalga boyuna (yaklaşık 475 nanometre) sahiptir ve kırmızı ışıktan çok daha kolay dağılır veya saptırılır. Kolay dağınık olduğu için deriye kadar nüfuz etmez (sadece bir milimetrenin bir kısmı). Mavi ışık cildi vurduğunda, çoğunlukla geriye döndürülür.

Cildinizde mavi bir ışık yakarsanız, gördüğünüz temelde mavi deridir ve damarları bulmak zordur. İntravenöz uyuşturucu kullanımını caydırmak için ortak banyolar gibi mekanlarda kullanılan mavi ışığı görmüş olabilirsiniz.

Şimdi, beyaz ışığın altında olduğunuzda olduğu gibi derinizde parlayan kırmızı ışık ve mavi ışığın hayalini yapın. Hiç damar olmadığı yerde kırmızı, mavi ve diğer renklerin bir karışımı olacaktır.

Damarların bulunduğu yerde, göreceli olarak daha az kırmızı ve çevreleyen cilde kıyasla nispeten daha mavi görürsünüz.

Bu damarlarınız cildinizin geri kalanına kıyasla mavi renkte görünecek demektir.

İlginçtir, etki damarın derinliğine ve damarın ne kadar kalın olduğuna bağlı olarak değişir . Yüzeye yakın, kılcal yatak gibi çok dar damarlar mavi görünmüyor.

Çok soluk tenli insanlarda mavi damarlar daha belirgin gözükmektedir ve bu 19. yüzyılda Avrupa soyluluğu için “mavi kan” ifadesine neden olabilir.

Bu insanlar manuel işçilikten etkilenmemişti ve damarları cildin altında mavi görünüyordu.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanımız Kırmızı Olduğu Halde Neden Damarlarımız Mavi Olur?