Öğleden sonra uykusu vücudunuzu ve beyninizi nasıl etkiliyor


 

Öğleden sonraları bu ezici uykululuk hissine aşinasınızdır. Sıklıkla, öğlen yeme ya da yemek yemesen yaşanır ve 1 ile 3 arasında uyanıklığın doğal bir dalgalanmasından kaynaklanır . Yani, kendinizi gün ortasında uykudan uzaklaştığınız halde bulursanız ve siz de biraz uyuduğunuz bir yerde olursanız olun.

Kısa bir uyku için zaman ayırmak , uykudan hemen hemen kurtulur ve uyandıktan sonra birkaç saat uyanıklığı düzeltir. Ve başka pek çok avantaj da vardır.

sleeping-woman.jpg

Niçin uyuduğumuzun anlaşılması

İnsanlar birkaç nedenden dolayı nap alırlar, bazıları şunlardır:

  • kayıp uykuyu yakalamak için
  • daha sonra uykulu hissetmemek için uyku kaybını umarak
  • keyif, sıkıntı ya da geçmek için.

Uyuşturucu nispeten yaygındır. Aslında, yaklaşık% 50’imiz haftada en az bir kere şekerleme yapmayı bildirir .

Sabah erkenden uyumak için eve gitmek için “sessiz zaman” içeren siesta kültürüne sahip Yunanistan, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerde uyuşma oranları daha fazladır . Bu tür ülkelerde,% 72’ye kadar olan konuklar haftada dört kere uyku olacak.

Uyuklama ikramiyeleri

Uyluklar sadece daha az uykulu ve daha fazla uyanık hissettiklerinden değil, bilişsel işlevlerimizi, tepki sürelerimizi, kısa süreli hafızamızı ve hatta ruh halimizi geliştirdiklerinden yararlı değildir.

Araştırmamız (henüz yayınlanmadı) öğleden sonra kısa süreli bir uykudan sonra, düzenli olarak uyku verici olan kişilerin ara sıra uyku alışkanlığına kıyasla uyanıklık hissettirmediğini keşfetmiştir.

Bir başka araştırma grubu , beyin yollarının yeni bir beceri öğrenmeye yanıt olarak nerede değiştiği motor öğrenmenin, düzenli kesiciler için kısa bir öğleden sonrasında uyuklamalar yaparak, kesici yerine kıyasla daha büyük olduğunu keşfetti.

Aslında, uykudaki yararlar genelde kafein (veya diğer uyarıcı ilaçlar) tükettikten sonra yaşananlara benzer ancak ancak gece vakti uykuya dalmak ve kafein bağımlılığının yan etkileri olmaksızın yaşananlara benzer .

Sabah ne kadar kalmalı?

Uykusuz geçirdiğiniz vakit gerçekten var olduğunuz zamana, uykunuzun sizin için nasıl çalışmasını istediğinize ve gelecek gece için planlarınıza bağlıdır. Genel olarak konuşursak, şekerleme ne kadar uzun olursa, uyandıktan sonra kendinizi gençleşmiş hissedeceksiniz.

Öğleden sonra bir ila iki saatlik uzun uyluklar o gece daha az uykulu olduğunuz anlamına gelir (ve daha az uyku gerektirir). Bu, uykuya dalmak normalden uzun süreceği anlamına gelebilir.

Her zamankinden daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız veya yatmadan önce uykuya dalmak biraz daha zaman alıyorsa, şekerleme yapmayın, şekerleme zamanı 1,5 saattir. Bu normal bir uyku çevriminin uzunluğudur. Yaklaşık bir saat kadar derin bir uyku yaşarsınız, bunu son yarım saat hafif uyku izlersiniz.

Hafif uykuda uyanmak sizi tazelenmiş ve uyanık hissetmeye neden olacaktır. Ancak, derin uykudayken uyanma olmaz. Çok uzun süre uyuyorsanız ve uyku düzeninin sonunda ışık uykusunu özlediyseniz, şans eseri uykulu ve uykulu hissedeceksinizdir. Uykudan sonra uykulu hissettiğinizde endişelenmeyin – bu his geçici ve bir süre sonra kaybolacaktır.

Başka bir seçenek, kısa bir “güç” uykusu geçirmektir. Uykudan hemen sonra , uyanıklığı, bilişsel performansı ve ruh halini önemli derecede artırabilecek 10-15 dakikalık kısa uykular . Yararlar genelde birkaç saat sürer.

Uykudaki uykuya dalmak veya uykulu hissetmek istemediğiniz için elektrikli düğmeler harika. Bunun nedeni, bu kısa süre içerisinde derin bir uyku çekmemenizdir.

Araştırma anlaşılacağı kısa, erken-orta-öğleden şekerleme günün herhangi bir zamanda uykularından karşılaştırıldığında büyük gençleştirme sağlar. Bununla birlikte, uyanık kalmak için mücadele ediyorsanız, kısa süre önce uyurken uykunuz sizi uyarmaya yardımcı olabilir.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğleden sonra uykusu vücudunuzu ve beyninizi nasıl etkiliyor