Narnia Günlükleri Serisi


Herkese kocaman merhaba 🙂 Uzun süredir buralarda yoktum ama artık gitmeye hiç niyetim yok. Size belki de çoğunuzun izlemiş olduğu bir film serisinden bahsedeceğim bugün. 

Narnina Günlükleri” Yaşlı, genç, çocuk, yetişkin herkesin izleyebileceği bir film serisi. Bu hafta neden böyle bir film seçtiğim konusuna gelirsek.. Hepimiz sosyal hayatımızda birçok şey yaşıyoruz malesef. Bitmek bilmeyen sorunlar, hastalıklar, iş, ev, okul stresleri hepimizi yedi bitirdi. İşte tam da bu yüzden Narnia Günlükler’ni seçtim sizler için. Bu yoğun hayat maratonundan çıkıp fantastik ve hayallerimizle süslü bu dünyaya yolculuk etmek eminim hepimizin ruhuna iyi gelecektir. Biraz olsun rahatlama ihtiyacımız ile açacağız bu film serisini ve hiçbir şey düşünmeden Narnia’nın sihirli dünyasına yolculuk yapacağız. Eminim sizin de buna ihtiyacınız var. O halde biraz filmleri ve oyuncuları tanıyalım. 

 

1) Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

Süre: 2 saat 20 dakika

Yönetmen: Andrew Adamson

Tür: Fantastik / Macera

Orjinal Adı: The Chronicles of Narnia : The Lion, the Witch and the Wardrobe

IMDb: 7.9

Özet: Pevensie ailesi, savaş nedeni ile güvende olmadıkları ülkelerini tahliye ettiklerinde karşılaşacakları maceradan haberdar değildiler. Dört kardeş, bir profesörün yanında yaşamaya başlarlaR. Bu sırada saklambaç oynayan en küçük kardeş Lucy, kendisini Narnia topraklarına götüren bir elbise dolabı keşfeder. Karlar altındaki Narnia tuhaf ama eşsiz yaratıklarla doludur. Beyaz Cadı Jadis tarafından da gözlenmektedir. Ailenin tüm çocukları bu dolabın içinden geçtiklerinde bambaşka bir dünya kurulur içlerinde. Hayvanların dile geldiği bu dünyanın yöneticisi Aslanı bulmaları ve Cadıyı da etkisiz hale getirmeleri gerekmektedir. Hayal dünyamızı zengin kılan bu muhteşem kitaplar serisinin perdeye uyarlanışı Şrek’in yönetmeni Andrew Adamson’dan.

Şimdi ilk filmin oyuncularını kısaca tanıyalım:

Georgie Henley

9 Temmuz 1995 doğumlu güzel oyuncu, Ilkley, Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiş. Narnia Günlük’lerinde Lucy Pevensie rolüyle karşımıza çıkıyor. Zaten bu rolle tanınan oyuncu Phoenix Film Eleştirmenleri Derneği tarafından en iyi genç kadın oyuncu ödülüne layık görülmüş. Aman dikkat, böyle güzel bir genç kız gibi göründüğüne bakmayın, serinin ilk filminde dört kardeşten en küçüğü minik Lucy rolünde… Güzel oyuncu serinin üç filminde de boy gösteriyor.

 

Skandar Keynes

5 Eylül 1991 Camden, Londra, Birleşik Krallık’ta dünyaya gelen Skandar’ın tam adı: Skandar Amin Casper Keynes. Narnia Günlükleri film serisi ile ün kazandıktan sonra birçok Türk dergisinin “arka kapak güzelleri / yakışıklıları” bölümünde yer verildi kendisine. Filmde Lucy’nin küçük ağabeyi Edmund Pevensie rolüyle karşımıza çıkıyor. Serinin üç filmde de yer aldığını belirtmeden geçmeyelim. Not: Çok sevimli değil miiiii?

 

Anna Popplewell

16 Aralık 1988 Londra, Birleşik Krallık doğumlu, Güzeller güzeli oyuncu. Birçok film ve tv şovlarında yer almasına rağmen bu oyuncumuzunda tanınması Narnia Günlükleri sayesinde olmuş. Filmde Edmund ve Lucy’nin ablaları Susan Pevensie rolünü canlandırıyor. Ve film serisinin iki filminde karşımıza çıkıyor.

 

William Moseley

27 Nisan 1987 Sheepscombe, Birleşik Krallık, doğumlu olan yakışıklı oyuncu ilk deneyimini 1995 yılında Jefferson Paris’te adlı filmiyle yaşadı. Ardından uzun süre filmlerde rol almayan oyuncu Narnina Günlükleri ile aramıza katıldı ve devam etti. Filmde üç kardeşin en büyükleri Peter Pevensie rolünü canlandırıyor ve tıpkı Anna gibi serinin iki filminde karşımıza çıkıyor.

 

Tilda Swinton

5 Kasım 1960 doğumlu başarılı oyuncu Londra Birleşik Krallığı’nda dünyaya geldi. Asıl adı Katherine Matilda “Tilda” Swinton olan oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü ve BAFTA En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü sahibi, 2 kez Altın Küre’ye aday gösterilmiştir. Filmde Beyaz Cadı rolünü canlandırıyor.

 

Liam Neeson

Hepimizin yakından tanıdığı bir oyuncuyla ik filmin listesini kapatıyorum. Asıl adı Liam John Neeson olan oyuncu 7 Haziran 1952 tarihinde Ballymena’da dünyaya geldi. İmparatorluğu Nişanı’na sahip Akademi Ödüllü adayı ve İrlandalı sinema oyuncusu. En bilinen rolü Schindler’in Listesi filmindeki Oscar Schindler rolüdür. Bu filmimizde ise Aslan rolünü canlandırıyor. Ve serinin üç filminde de yer alıyor.

 

2) Narnia Günlükleri: Prens Caspian

Süre: 2 saat 33 dakika

Yönetmen: Andrew Adamson

Tür: Fantastik / Macera

Orjinal adı:  The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

IMDb: 8.7

Özet: Pevensey kardeşler Narnia’ya geri dönerler. Orayı yöneteli yüzlerce yıl geçmiştir neler olup bittiğini keşfetmek isterler. Şeytan Kral Miraz göreve gelmiştir. Reepichip adındaki kahraman bir fare ve genç prens Caspian’ın desteği ile Narnia’nın eski mutlu günlerini getirmenin peşine düşerler. C.S Lewis’in romanından uyarlanan Narnia serileri hem dünyada hem de bizim ülkemizde epey yankı uyandırmıştır. Bir elbise dolabının ardında varlığını sürdüren Narnia ülkesinin büyüsü herkesi, büyük küçük ayrımı yapmaksızın kucaklıyor.

Bu filmde başrol olarak farklı bir oyuncu kucaklıyor bizi. Hemen kısaca onu ve birkaç yeni oyuncumuzu tanıyalım:

 

Ben Barnes

Asıl adı Bejamin Barnes olan oyuncu 20 Ağustos 1981 tarihinde Londra, Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiştir. Yakışıklı oyuncu Narnia Günlükleri ile tanındıktan sonra “Dorian Grey” adlı filmde Dorian Grey’i canlandırmış ve büyük yankı uyandırmıştır. Bu filmimizde Prens Caspian rolünü canlandırmaktadır ve serinin bundan sonra çekilen devam filminde de yine başrol olarak yer almaktadır. Not: İki filmde de kendisine aşık olmak garantidir 🙂

 

Peter Dinklage

Çoğunuz kendisini Game Of Thrones ile tanıdınız, belki başka filmlerde de gördünüz ancak ben kendisini Narnia Günlükleri ile tanıdım. Peter 11 Haziran 1969 Morristown, New Jersey, ABD’de dünyaya gelmiştir. Başarılı oyuncunun gelecek filmini duyduğunuzda şaşıracaksınız. “Yenilmezler” serisinin son filminde yer alacak kendileri… Bu filmdeki rolü ise cüce Trumpkin. Kendisini oldukça çok seveceksiniz. Serinin sadece bu filminde rol alıyor.

 

3) Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızının Yolculuğu

Süre: 1 saat 55 dakika

Yönetmen: Micheal Apted

Tür: Macera / fantastik

Orjinal adı: The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

IMDb: 9.2

Özet: C.S. Lewis’in aynı adlı bestseller romanından uyarlanan Narnia Günlükleri için alternatif bir Yüzüklerin Efendisi denemesi denilebilir. Shrek filmindeki başarısından sonra yine fantastik bir eser olan Narnia Günlükleri: Prens Kaspiyan’ı beyazperde’ye başarıyla aktaran deneyimli yönetmen Andrew Adamson’ın yerine “Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu”nda bu defa yönetmenlik koltuğunda Michael Apted oturmakta. Destansı bir film olan “Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu”, Cambridge-İngiltere’de İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Pevensie kardeşler, sinir bozucu kuzenleri Eustace Clarence Scrubb’ın evinde kalmaktadırlar. Bir gün çocukların üçü de, açık denizde duran bir geminin resmedildiği tablonun içine çekilirler. Kendilerini okyanusun altında bulan çocuklar gözleri önündeki görkemli Şafak Yıldızı’nı görmek için su yüzüne çıkarlar; artık Caspian ve Reepicheep ile beraberdirler. Caspian’ın görevi, kötü amcası tarafından sürgün edilen yedi soylu Telmarlı Narnia Lordu’nun akıbetini keşfetmektir ve Pevensie kardeşler, Eustace ve Reepicheep de ona yardım ederler. Büyüleyici macera boyunca sihirli Dufflepudlarla, kötü niyetli köle tüccarları, ejderhalar ve büyülü mer halkıyla baş etmek zorundadırlar. Narnia’nın geleceği tehlikededir.

 

Will Poulter

Asıl adı William Jack “Will” Poulter olan oyuncu 28 Ocak 1993 tarihinde Londra, Birleşik Krallık’ta dünyaya geldi. İngiliz aktör. Başrolü Toni Collette ile paylaştığı 2014 yapımı Glassland adlı filmle adını duyurdu. Bafta Ödülü klasmanında Gelecek Vaadeden Genç Oyuncu ödülünü 2014’te aday kazandı. Bu filmimizde Kardeşlerimizin kuzeni Eustace rolünü canlandırıyor.

 

Gary Sweet

22 Mayıs 1957 tarihinde Melbourne, Avustralya’da dünyaya gelmiştir. Şimdiye kadar kırk beşi aşkın filmleri ve tv şovları olmuş olan başarılı oluncu bu filmimizde Şafak Yıldızı’nın kaptanı Lord Drinian’ı canlandırıyor.

 

Öncelikle kendi fikirlerimi belirtmem gerekirse bence üç filmde gerçekten çok güzel. Çok farklı bir dünya ve bence önemli olan da bu. Bu dünyadan uzaklaşmamız için fantasik şeylere hepimizin ihtiyacı var. Bu arada üç filminde IMDb puanlarına dikkat çekerim. Hepsi 7nin üzerinde oldukça başarılı filmler. Şiddetle öneriyorum ve bu haftalık benden bu kadar. Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Narnia Günlükleri Serisi