14 Mart Tıp Bayramı Tarihçesi ve Önemi


Neden 14 Mart?

14 Mart 1827 yılında hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire, Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuştur. Bu sayede 14 Mart, tıp tarihinde ki yerini almıştır ancak bu günün bir kutlama haline gelmesi daha ileri tarihlidir.

İlk kutlama 1919 yılının 14 Mart’ında, 1. Dünya Savaşı’nın sonunda, İstanbul’un işgal altında olduğu günlerde gerçekleşmiştir. O gün Hikmet Boran isimli tıp 3. sınıf öğrencisinin önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgal kuvvetlerine karşı bir tepki olarak toplanmışlardır. Dönemin önemli doktorlarının da desteğiyle bu protesto tıp mesleği mensuplarının yurdu savunma harekatına dönüşmüştür.

14 Mart’tan 12 Mayıs’a, 12 Mayıs’tan 14 Mart’a

1919’dan sonra bir süre 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya devam etse de sonrasında bu uygulamadan vazgeçilmiş, 1929 yılında, Bursa’daki Yıldırım Darüşşafaka’nda ilk Türkçe tıp derslerinin okutulmaya başlandığı tarih olan 12 Mayıs, Tıp bayramı olarak kabul edilmiştir. Ancak bu da çok uzun soluklu olmamıştır. 1937’de yeniden eski tarihe dönülmüştür.

1976 yılında ise 14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının yanı sıra, bu tarihi kapsayan hafta da Tıp haftası olarak kabul edilmiştir.

Dünya’da Benzer Kutlamalar

Tıp Bayramı ulusal bir bayram olmaktan ziyade bölgeseldir. Tarihler ülkelere göre değişiklik göstermektedir.

ABD’de ameliyatlarda ilk defa genel anestezinin kullanıldığı tarih olan 30 Mart 1842’nin yıldönümü; Hindistan’da ise ünlü Doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum ve ölüm tarihi olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kabul edilmektedir.

Tıp ve Sağlık Konusunda Sözler

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. -Eflatun

Hastalığa tutulmamak, hasta olup da iyileşmekten daha iyidir. -Erasmus

Hiç kimseye, imandan sonra, sağlıktan daha üstün bir nimet verilmemiştir. -Hz. Ebubekir (r.a.)

Dünyanın en iyi doktorları: Perhiz, sükut ve neşedir. -Jonathan Swift

Bedenimizi hasta eden, ruhumuzun baskısıdır. -Sigmund Freud

İnsanlar, önce para kazanmak için sağlıklarını; sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar. -Wolfgang Van Goethe

 Eğer insan kendi biyolojisine dikkat etmezse, biyolojisi onun hakkından gelecektir.  -Thomas Park

 Beni Türk Hekimlerine emanet edin.  -Mustafa Kemal Atatürk

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Mart Tıp Bayramı Tarihçesi ve Önemi