Bilgi Türleri ve Gerçek Bilgi Edinme Adımları


“Bunu basitçe açıklayamazsan, yeterince anlamıyorsun.” Albert Einstein

İki tür bilgi vardır:

1. Gerçek bilgi2. Övülmüş bilgi

Warren Buffett’in milyarder iş ortağı Charlie Munger , 2007’de USC Hukuk Okulunun başlangıcında bu ikisinin arasındaki farkı şöyle açıkladı.

“Ben sık sık, Max Planck, Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra Almanya’da yeni kuantum mekaniği üzerine aynı konferansı vererek nasıl katıldığını anlatan apokrif öyküsünü anlatıyorum .

Zamanla, şoförü dersi ezberledi ve “Lütfen, profesör Planck, rutin olarak kalmak çok sıkıcı olur mu, Münih’te ders verdi ve sadece şoförümüzün şapkasını takarak oturdu mu?” Dedi Planck. , “Neden olmasın?” Ve şöför kalktı ve kuantum mekaniği üzerine bu uzun ders verdi. Daha sonra bir fizik profesörü ayağa kalktı ve korkunç bir soru sordu. Konuşmacı, “Münih gibi gelişmiş bir şehirde bu kadar temel bir soru geldiğime şaşırıyorum. Şoförümden cevaplamasını isteyeceğim. “

Durum ne olursa olsun, bu şoför acele etme ihtimaline karşı gösterilen zihin varlığı!

Fakat burada tartışmanın amacı , gerçek bilgi ile takdire verilen bilgiyi birbirinden ayırmaktır . Bu şoför gerçek bilgiye sahip değildir, sadece bir sahte bilgi kazanmıştır .

Amerikan Fizikçi ve Nobel Ödülü sahibi Richard Feynman, farkı çok iyi açıkladı:

Bu dünyada iki tür bilgiye sahibiz. Bir Planck bilgisi , gerçekten bilen insanlar. Paraları ödemişler, yetenekleri var. Ve sonra şoförün bilgisi var . Konuşmayı öğrendiler. Büyük bir saç teline sahip olabilirler, seslerinde incecik bir siniriteye sahip olabilirler, cehenneme bir izlenim bırakırlar.

Şimdi ortaya çıkan en önemli soru şudur:

Gerçek bilgiyi nasıl edinebilirim? Gerçek bilgiyi kazanmanın en iyi yolu nedir?

Richard Feynman ismi ile üretilen ve herhangi bir konunun derinlemesine anlaşılmasını sağlayacak düz bir süreç olan bir Feynman Tekniği ( zihinsel modellerden biridir) de vardır . Bu yaklaşım, hedefe yönelik bir öğrenme yaklaşımıdır .

İşte Feynman Tekniğinin dört basamağı

1. Adım: Konsepti tanımlayın

Bir sayfa kağıt alın ve öğrenmek istediğiniz konunun adını bu sayfanın üst kısmına yazın

2. Adım: Düz dilden açıklama

Şimdi, konsepti kendi sözcüklerinizde başkasına öğretmiş gibi anlatmaya başlayın . Burada hatırlamanız gereken en önemli şey , öğrenme materyalinizi okuduğunuz teknik jargonu kullanmak değildir . Konsepti açık ve basit bir dille açıklamak zorundasınız .

Çoğu kişi, kavramı çok net anlamadığında açıklamalarında jargonu veya terminolojiyi kullanma eğilimindedir. Bunun nedeni, jargonu kullanmamız çevremizdeki insanlardan gelen yanlış anlamamızı gizlemektir . Bu nedenle yaklaşım, sanki konsept hakkında hiçbir bilgisi olmayan 70 yaşındaki büyükannenize konsepti öğretiyormuşçasına, basit bir deyim kullanmak olmalıdır.

3. Adım: Boşluğu İnceleme

Bu adımda, açıklamanızı dürüstçe incelemeniz gerekir. Burada, tamamen bilmediğinizveya açıklamanızın titrek olduğu veya net olmadığı alanları nerede bulacağınızı belirleyeceksiniz . Burada, durmalısınız ve öğrenme materyaline veya konsepti öğrenmek için hazırlanmış önceki notlara geri dönmelisiniz.

4. Adım: Yeniden organize edin ve Özetleyin

Kayıp kavramları net bir şekilde anlayabildikten sonra, bu kavramları açık bir dille tekrar açıklamanız gerekir. Açıklamada hala çok sayıda jargon, konu terminolojisi veya karmaşık dil kullandığınız herhangi bir alanı varsa, bu bölümleri daha basit terimlerle yeniden yazmak için kendinizi zorlayın. Açıklamanızın, bilgi tabanı olmadan birisi tarafından anlaşılabildiğinden emin olun zaten sahip olduğuna inanıyoruz

Feynman Tekniği , herhangi bir konsepti anlamanızdaki boşlukları dürüstçe belirleyerek daha hızlı bir şey öğrenmenize yardımcı olur. Feynman Tekniği, yeni bir fikri öğrenmek, varolan bir fikri daha iyi anlamak veya herhangi bir karmaşık konu üzerinde tartışmaya hazırlanmak için kullanışlıdır.

Umarım bu yazıyı sevmişsinizdir.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Türleri ve Gerçek Bilgi Edinme Adımları