Genogram Nedir | Kullanım Amacı?


    Genogram, bir kişinin ailesinin ve sosyal ağının çok kuşak bir diyagramıdır. Kullanıcıların çoklu ilişki dinamiklerini görmelerine, gelişimsel etkilerini gözden geçirmelerine ve eğilimleri tanımlamasına olanak tanır. Bir genogramdaki her kişi bir sembolle temsil edilir. Semboller daha sonra çeşitli dinamikleri ve önemli bireysel nitelikleri tasvir etmek için çizgilerle bağlantılıdır. Genogramlar, doktorlar, araştırmacılar, psikiyatristler, danışmanlar ve psikologlar dahil olmak üzere insanlarla çalışan ve çalışan birçok alanda profesyoneller tarafından kullanılmaktadır.

 

Genogram için resim sonucu
genogram örneği

 

Genogramlar ilk olarak 1985’te bir kitabın yayınlanmasıyla Monica McGoldrick ve Randy Gerson tarafından klinik ortamlarda geliştirilmiş ve popüler hale getirilmiştir. Genogramlar artık tıp, psikoloji, sosyal çalışma, soybilim, genetik gibi çeşitli alanlarda çeşitli insan grupları tarafından kullanılmaktadır. araştırma ve eğitim. Genogram konusunda birçok kitap ve web sitesi var.

 

 Ayrıcı Bunu da okuyabilirsiniz: ÖTKAAHK: ETKİLİ DİNLEME MODELİ

 

Genogramlar temsil edilen aileler hakkında çok sayıda bilgi içerir. Birincisi, aile ağaçlarında bulunan isim, cinsiyet, doğum tarihi ve her bireyin ölüm tarihi gibi temel verileri içerir. Ek veriler eğitim, meslek, büyük yaşam olayları, kronik hastalıklar, sosyal davranışlar, aile ilişkilerinin doğası, duygusal ilişkiler ve sosyal ilişkileri içerebilir. Bazı genogramlar ayrıca ailede alkolizm, depresyon, hastalıklar, ittifaklar ve yaşam durumları gibi bozukluklar hakkında bilgi içerir. Genogramlar önemli ölçüde değişebilir, çünkü ne tür verilerin dahil edilebileceğine dair bir sınırlama yoktur.

İlgili görsel

Araştırma

Tıbbi ve davranışsal araştırmacılar, yinelenen modelleri tanımlamak için çoklu genogramların sonuçlarını kullanırlar. Farklı nesillerden bireylerle görüşme ve bilgiyi kodlama, genetik veya kuşak öğrenme gibi olası nedensel veya korelasyon unsurlarına ipuçları sağlar. Genogramlar ayrıca çevre ya da sosyo-ekonomik durum gibi faktörlerin kişisel ya da aile gelişimini ve işleyişini nasıl etkilediğini incelemek için de kullanılabilir.

Kişisel Risk Değerlendirmesi

Tıp uzmanları, bireylere tıbbi risk faktörlerini tanımlamak için genogramlar kullanırlar. Örneğin, yaygın bir ailevi kalp hastalığı veya diyabet öyküsü bu hastalıklar için bir yatkınlığa işaret edebilir ve böylece bireye bilge yaşam tarzı seçimlerini yapmada yardımcı olabilir.

Bireysel Danışmanlık

Psikologlar ve diğer akıl sağlığı profesyonelleri, terapiye bireylere yardımcı olmak için genogramlar kullanırlar.  Genogramlar mevcut destek ağlarını, kişisel gelişim üzerindeki etkilerini ve iyileşmeye ihtiyaç duyan kişiler arası ilişkileri değerlendirir. Genogram oluşturularak elde edilen bilgiler, gelişmemiş, azgelişmiş ya da sağlıksız ilişkileri hedefleyerek tedavi planlamasında da kullanılabilir.

Çiftler Danışmanlığı

Çiftler danışmanlığında, genogramlar çiftin ilişkisindeki yabancı etkilere dair içgörüler geliştirmede bir çifte yardımcı olabilir. Aile geçmişinden kaynaklanan çiftin bir üyesinin ayrı ve ayrı gelişimsel konuları da değerlendirilmektedir. Genogramlar, olası uyuşmazlıkları ve kaynakları belirlemek için evlilik öncesi danışmanlıkta kullanılır. Çiftler ayrıca bir genogramın ortaya çıkarabileceği uyumluluk alanlarını ve olası çatışmaları keşfetmekten de yararlanır.

Aile Terapisi

Aile terapisinde, genogramlar sadece ailenin mevcut dinamiklerini değerlendirmek için değil, aynı zamanda ailenin ihtiyaç duyduğu değişimi getirdiği ilerlemeyi izlemek için de kullanılabilir. Bireysel üyeler aynı zamanda, aile gelişimi dahilinde kişiliğin gelişimini de anında geri bildirim ile araştırabilirler. Bağımlılıklar, istismar ve kişilikler gibi nesiller, aile gelişimi bağlamında da araştırılmaktadır.

Madde Kötüye Kullanımı Danışmanlığı

Madde bağımlısı danışmanları, genogramları değerlendirmenin bir parçası olarak ve ilerlemeyi izlemek için kullanırlar. Bir genogram, müşterinin aktif kullanımı tetikleyen veya destekleyen mevcut ilişkileri tanımlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yoksunluğu ve yapıcı sosyal etkileşimleri sürdürmede destek olarak hareket edebilecek yeni ilişkileri tanımlamak ve yaratmak için de kullanılabilirler.

Okul Danışmanlığı

Okul rehberliği danışmanları, gelişim odaklı kariyer eğitiminin bir parçası olarak genogramları kullanırlar. Amaç, genogramdan elde edilen bilgilerin entegrasyonu ile öğrenciye kariyer seçimi ve kişisel gelişim konusunda yardımcı olmaktır. Örneğin, öğrencinin kişisel, eğitsel ve kariyer gelişim hedeflerini destekleyen ilişkiler geliştirilebilir veya genişletilebilir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genogram Nedir | Kullanım Amacı?