Etkili Düşüncenin Beş Elemanı


Daha yaratıcı fikirler bulmak ister misiniz? Karışık problemlerle mi karşılaşıyorsunuz? Zorluklarla mücadele için yeni yollar bulmak ister misiniz?

Tabii ki. Ben de öyle.

Ama ne düşündüğünü en son ne zaman düşündün?

Karar verme süreciniz var mı? Zihinsel modeller mi kullanıyorsunuz ve birçok disiplinden gelen büyük fikirleri birleştiriyor musunuz? Bilişsel önyargıları azaltmak için adımlar atıyor musunuz ? Sorunu tanımladınız mı ve başarıların neye benzediğini biliyor musunuz?

Tıpkı herhangi bir yetenekte olduğu gibi, bazılarımız düşünceyi diğerlerinden daha iyi. Niye ya?

Parlak düşünürlerin bu şekilde doğduğuna inanmaya başladık. Sihirli bir şekilde parlak fikirler ürettiklerini düşünüyoruz.

Hiçbir şey doğrudan uzak olamaz. Olası genetik istisnalar olmasına rağmen, göz önüne aldığımız insanların büyük çoğunluğu zihinlerini farklı kullanıyor.

Genellikle, bu dahiler, öğrenme alışkanlıklarını , dünyayı farklı şekilde görebilmelerine olanak tanıyan şekilde kullanırlar. Bunu yaparak, başkalarını sık sık saptıran aptallığın çoğundan kaçınırlar. Aptallığı ortadan kaldırmak, parlaklık aramaktan daha kolaydır .

Ben rastladım Etkili Düşünme beş unsurdan Dr Edward B. Burger ve bizim düşünce geliştirmek için bizim için bazı pratik yollar sunar Dr.Michael Starbird tarafından yazılan.

Giriş bölümünde oldukça cesur bir iddiada bulunurlar.

Şahsen, bu kitapta sadece ayrıntılı olarak açıklamakla kalmayıp aynı zamanda somut ve pratik olan beş öğrenilebilir alışkanlığı benimseyerek daha başarılı olmayı seçebilirsiniz.

Beş alışkanlık şunlardır:
1. Derinden anlayın
2. Hata yapın
3. Soruları kaldırın
4. Fikir akışını izleyin
5. Değişim

Bunların her birini biraz inceleyelim.

Derinden Anlayın

Kafa kafaya karmaşık konularla yüzleşmeyin; İlk önce basit fikirleri derinden anlayın. Dağınıklığı temizleyin ve gerçekten önemli olanı gösterin. Bildiğiniz ve bilmediğiniz konusunda vahşice dürüst olun. Sonra, neyin eksik olduğunu görün, boşlukları tespit edin ve onları doldurun. Önyargı, önyargı ve önyargılı kavramları bırakalım. Anlama dereceleri vardır (sadece evet veya hayır önerisi değildir) ve sizinkini de her zaman artırabilirsiniz. Kaya gibi sağlam bir anlayış başarının temelini oluşturur.

Hata yapmak

Başarısız olursunuz. Kasıtlı olarak kaçınılmaz olarak daha da doğru yapmak yanlış olsun. Hatalar harika öğretmenlerdir – anlayışınızdaki öngörülemeyen fırsatları ve delikleri vurgularlar. Ayrıca size hangi yönde ilerleyeceğinizi gösteriyorlar ve hayal gücünüzü ateşliyorlar.

Soruları arttır

Anlayışınızı netleştirmek ve genişletmek için sürekli sorular oluşturun. Gerçek soru ne? Yanlış sorular üzerinde çalışmak ömür boyu israf edebilir. Fikirler havadayken doğru sorular onları dışarı çıkaracak ve görünmez olabilecek bağlantıları görmenize yardım edecektir.

Fikirlerin Akışını Takip Edin

Fikirlerin nereden geldiğini görmek için geri bakın ve ardından bu fikirlerin yol açabileceği yerleri keşfetmek için sabırsızlıkla bekleyin. Yeni bir fikir bir başlangıç, bir son değil. Fikirler nadirdir – onları süte getirirler. Küçük fikirlerin sonuçlarını takiben büyük kazançlar elde edilebilir.

Bunlar etkili düşünme için dört temel yapı taşıdır. Beşincisi Değişim.

Değişiklik

Değişmeyen unsur, ilk dört öğeyi ustalaştırarak değişir, düşünme biçiminizi ve öğrenmenizi değiştirebilirsiniz. Eğitiminizden, kendinize ve hayatınızı yaşarken olduğu gibi her zaman gelişebilir, büyüyebilir ve daha fazla özümleyebilirsiniz. Değişim, yaşamdan ve öğrenmeden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlayan evrensel sabittir.

[zombify_post]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkili Düşüncenin Beş Elemanı