Osmanlı Padişahlarının Az Bilinen Sanatsal Yönleri


Fatih Sultan Mehmet denildiğinde; İstanbul’un Fethi, Yavuz Sultan Selim denildiğinde; Mısır’ın alınması, Kanuni denildiğinde; Dünya’nın yarısına hükmetmiş bir hükümdar gelir aklımıza… Oysa bu padişahların da kendine ait birer hayatları, edebi kişiliklerini veya el becerileri olabileceğini, sanata katkıda bulunacak eserler bıraktıklarını bilmez çok insan.

Osmanlı Padişahlarının, belki de çoğunuzun bilmediği sanatsal yönlerine bakalım mı hep beraber?

I. MEHMED

Image result for I. MEHMED

Fetret Devri’nin sonunda kardeşleriyle olan taht mücadelesinden çıkmayı başararak padişah olan I. Mehmet, el sanatı olarak urgancılıkla uğraşmış, aynı zamanda bir kirişçinin yanında çıraklık yaparak çok iyi bir şekilde yay ve kiriş yapmayı da öğrenmiştir.

II. MEHMED

Image result for fatihin istanbula giriş tablosu

İstanbul’u fethederek büyük bir imparator olmayı başarmış olan Fatih Sultan Mehmet’in ‘Avni’ mahlasını kullanarak şiirler yazdığını duyanlarınız elbette vardır. Büyük bir edebi değere sahip olan şiirlerinde aruz ölçüsünü ustalıkla işlemiş bir padişahtır.

 

I. BAYEZİD

Image result for I. BAYEZÄ°D

Babası Fatih Sultan Mehmet gibi şiirler kaleme alan Bayezid, ‘Adli’ mahlasını kullanmıştı. Şiir yazmasının yanı sıra bestelerde yapmış, aynı zamanda hattat sanatıyla da uğraşmıştır.

I. SELİM

Image result for I. SELÄ°M

Şiir yazan ve  şaire ve edebiyata önem veren padişahlarımızdandır. En bilindik şiiri ise satır olarak da sütun olarak da aynı şekilde okunan aşağıda ki eseridir.

Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur
Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur
Sâdıkâne belki ol bu âlemde dildâr olur
Yâr olur ağyâr olur dildâr olur serdâr olur
Yavuz Sultan Selim

I. SÜLEYMAN

Image result for portrait of kanuni sultan süleyman (1520-1566)

Kanuni Sultan Süleyman veya Muhteşem Süleyman olarak bildiğimiz padişahın çıktığı onlarca seferi, kazandığı zaferleri hakkında çoğumuz bilgi sahibidir. Kanuni bu askeri ve siyasi yeteneklerinin yanında, sanatsal yönünü de bir kaç alanda kullanmıştı. Muhibbi mahlasıyla şiirler yazmış, 2779 gazelden oluşan divanıyla divan edebiyatındaki en fazla gazel yazmış şair olma unvanını almıştır. Aynı zamanda mahir bir kuyumcu ustasıdır.

 

II. SELİM

Image result for II. SELÄ°M

Babası gibi bir şairdir ve Divan edebiyatına birçok eser bırakmıştır.

III. MURAD

Image result for III. MURAD

Osmanlı Devleti’ni en geniş topraklarına ulaştıran padişahtır Murad. Bu özelliğinin yanında edebi bir kişiliğe de sahiptir. ‘Muradi’ mahlasıyla şiirler kaleme almıştır ve 4 adet divanı vardır. Aynı zamanda resim ve hat gibi sanatlarla da ilgilenmiştir.

I. AHMED

Image result for I. AHMED

Kardeş katlini kaldıran padişah olarak tanıdığımız Ahmed, dedeleri gibi bir şairdir. ‘Bahti’ mahlasını kullanarak divan edebiyatımıza bir çok şiir kazandırmıştır.

IV. MEHMED

Image result for IV. MEHMED

En bilinen özelliğinin avcılık olmasının yanı sıra oda şair olan padişahlarımızdandır. ‘Vefai’ mahlasını kullanarak bir çok şiir ve askeri marş yazmıştır.

I. MAHMUD

Image result for I. MAHMUD

Bir mücevher ustası olan Mahmud, oymacılıkla da ilgilenmiştir. İşlediği mücevherleri pazarlarda sattırmış, parasının bir kısmıyla ihtiyaç sahiplerine yardım etmiştir.

III. SELİM

Image result for III. SELÄ°M

Selim’de şair olan padişahlarımızdandır. Şiirlerinde ‘İlhami’ mahlasını kullanmıştır.

 

I. ABDÜLHAMİD

Image result for sultan abdülhamid han

Şehzadeliğinde piyano ve gitar dersleri, aynı zamanda da batı müziği eğitimi almıştır. Ayrıca usta bir marangoz olduğu da bilinir.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Osmanlı Padişahlarının Az Bilinen Sanatsal Yönleri