KAYIP ADA MU


Atlantis gibi efsanevi olan Kayıp Ada Mu büyük tufan sırasında sulara gömüldüğü düşünülen efsane bir adadır. Asya ve Amerika kıtaları arasında yer almaktadır. Avustralya’nın ki katı büyüklüğündedir. Atatürk bile bu kıtayı detaylı bir şekilde araştırıp merak etmiştir. Türklerin kökenin buradan geldiğini bile düşünmektedir. Atatürk bu araştırmaları yapması için Tahsin Mayatepek’i görevlendirmiştir.

 

Tahsin Bey Atatürk’ün isteğiyle 1935 yılında Türkiye’nin Meksika Elçiliği’ne atandı. Büyükelçi Tahsin Beyin görevi ise çok farklıydı. Atatürk Tahsin Beyi Mu Adasını Mayalar ve Türkler’in arasındaki ilişkiyi araştırması için görev vermiştir.

 

Tahsin Bey Türk Dilini Tetkik Cemiyeti Başkanı İbrahim Necmi Dilmen yazışmış ve Atatürk’e raporları yollamıştır. Raporlarında ise 7. rapordan 13. rapora kadar ulaşma imkanı olmuştur. 1978 yılında ise Turan Dursun 14. rapora ulaştığını bununla ilgili araştırmalar yapıp yazı yazmıştır.

 

Bilim adamlarına göre ise Mu adası bir efsaneden ibarettir. Mu kıtasının varlığını ilk öne süren kişi James Churchward İngiliz araştırmacıdır. 1868 yılında anlatılan efsanelere göre Hindistan’da bulunduğu dönemde budist bir rahiple tanışır.Rahip bir sır vereceğini söyler ve İngiliz yazarı gizli bir mağaraya, mabede götürür. Mağaradaki eski tabletleri eserleri göstermiştir. İngiliz yazar bu eserden esinlenip bu bilgilere göre Mu kıtasını ortaya atar ve bir kitap yazar.

 

Mu kıtasının varlığını kabul eden kişiler bu kıtanın gerçekten Mu kıtası yeryüzünde ilk kıta olup,  Polinezya ve Mikronezya adaları Mu kıtasının kalıntılarıdır. Mu kıtasında 70 bin yıl önce tek tanrılı din yaşanmaktaydı. 64 milyon nüfuslu kıtada tek tanrılı dine ve reakarnasyon inancı mevcuttur. efsanelere göre ise kıtanın altında bulunan gaz odalarının patlaması yada büyük tufan sonucunda nedeni bilinmiyor adanın sulara gömüldüğüne inanıyorlar.

 

Mu adası ile ilgili bazı bulgular saptanmıştır. Büyük okyanusun sıradağlarının uzandığı Pacifica plakası keşfedilmiş. Mikronezya’nın Kalorina dağlarında bazı kalıntılar bulunmuştur. .Penelope adasında ise boyu 10 metre aşan duvarlara sahip tapınak  keşfedilmiş, ikinci dünya savaşından önce Japon dalgıçlar denizin altında Büyük okyanus’ta mercanlarla kaplı  anıtlar, sütunlar, ev kalıntıları ve çeşitli eşyalar, taş tabletler bulmuşlar.Bir adasında Mısır’da bulunan mumyalar’dan daha eski mumyalar bulunmuştur.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAYIP ADA MU